Začíná další kolo sporů o majetek rodu Walderode

Okresní soud v Semilech se znovu vrací ke sporu o turnovský zámek Hrubý Rohozec. Jeho předchozí verdikt, který památku přiřkl státu, zrušil královéhradecký krajský soud pro procesní chyby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrubý Rohozec | Foto: Agentura CzechTourism

Zámek a další pozemky si nárokuje poslední manželka Karla des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Její muž o majetek přišel na základě Benešových dekretů. Úřady mu sice československé občanství pak vrátily, stát se ale dnes snaží prokázat, že potomek šlechtické rodiny za války spolupracoval s nacisty.

Jak vysvětluje kastelán zámku Jiří Holub - vdova po Walderodem k historii Hrubého Rohozce nemá žádný přímý vztah:

„ Tady je to velmi obtížné, protože rodina Walderode vlastně dá se říci roku 2000 tím posledním členem Karlem Bedřichem des Fousem, který započal vymřela
Paní Kammerlanderová ona si totiž našeho posledního pana hraběte vzala v době, kdy mu bylo 94 let. My nemáme žádné důkazy o tom, že by měl potomky. Tím končí definitivně rod des Fours Walderode.,“ poznamenal Holub.

Johanna Kammerlanderová usiluje o majetek nejen na Turnovsku, ale i Semilsku, Jablonecku a Liberecku. Jde o nemovitosti za celkem 120 milionů korun. Ústavní soud jí zatím přiřkl lesík u obce Žďárek.

Žádný další pravomocný rozsudek neexistuje. Po každém soudním verdiktu se totiž poražená strana vždy odvolala. Spory se vlečou od roku 1992.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme