Začíná druhá volba prezidenta republiky

Krátce po 10. hodině začala ve Španělském sálu Pražského hradu druhá společná schůze obou komor parlamentu k druhé volbě hlavy státu. Do poslední chvíle politické strany vyjednávají podporu pro kandidáty a diskutují o způsobu volby. Jak ale dnes volba prezidenta proběhne, zatím není jasné. Lidovci a občanští demokraté podporují volbu tajnou, sociální demokraté, Zelení a komunisté volbu veřejnou. První volba minulý týden proběhla veřejně. Poslanec Evžen Snítilý z ČSSD ráno oznámil, že jeho hlas bude patřit současné hlavě státu, Václavu Klausovi. Počet volitelů za Stranu zelených se snížil o poslankyni Olgu Zubovou, která ze zdravotních důvodů na volbu na Pražský hrad nepřijde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar, Václav Klaus a Jana Bobošíková

Jan Švejnar, Václav Klaus a Jana Bobošíková | Foto: Alena Palečková

I teď se jedná, - a bylo tomu tak i celý čtvrtek. Ani podvečerní schůzka předsedů všech parlamentních stran se šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem z ČSSD ale shodu na způsob volby nepřinesla. Vlček pak řekl, že jako před týdnem navrhne společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu volbu tajnou. Pokud to volitelé neodhlasují, mělo by se zase automaticky hlasovat veřejně.

Novinkou má být hned v úvodu schůze návrh předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten zní: Pokud se obě komory na způsobu volby neshodnou, mělo by o něm rozhodnout ve společném hlasování všech 281 zákonodárců. Čunkův návrh by ale musely schválit Senát i Poslanecká sněmovna. Kdyby tomu tak bylo, při hlasování o způsobu volby by se hlasy zástupců obou komor sčítaly.

Pak by mohla ODS spolu s lidovci prosadit tajnou volbu. Šéf ODS Mirek Topolánek zopakoval, že jeho strana se šance na tajnou volbu nevzdá. Zároveň počítá s eventualitou veřejného hlasování. Tajnou variantu jako důstojnější doporučilo také širší vedení KDU-ČSL. Veřejně naopak chtějí hlasovat sociální demokraté a komunisté. I Zelení trvají na tom, aby se o hlavě státu rozhodovalo veřejně. Více se o čtvrtečním dění dočtete ZDE

O post hlavy státu se ucházejí tři kandidáti

Do volby prezidenta jdou tři kandidáti. Vedle Václava Klause a Jana Švejnara i europoslankyně Jana Bobošíková, kterou nominovali poslanci KSČM. Komunisté ale také zveřejnili podmínky pro jejich případnou podporu jiného kandidáta - Jana Švejnara. Sociální demokraté už dřív potvrdili, že chtějí opět volit právě Jana Švejnara. Toho podporuje i Strana zelených. Za třetím kandidátem, současným prezidentem Václavem Klausem stojí všichni občanští demokraté v obou komorách parlamentu. Lidovečtí zákonodárci jsou rozdělení - někteří jsou pro Klause, další pro Švejnara.

Předseda zelených Martin Bursík také komunisty vyzval: "Předsednictvo Strany zelených vyzývá KSČM, aby přestala podnikat kroky na podporu Václava Klause, to jest, aby stáhla kandidaturu Jany Bobošíkové a vyjádřila veřejně podporu Janu Švejnarovi ve všech dalších kolech volby prezidenta."

Čas před volbou plnily výhrůžky

Dalšímu zákonodárci někdo v souvislosti s prezidentskou volbou vyhrožuje smrtí. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek řekl, že dostal výhrůžný korespondenční lístek. Strach podle svých slov nemá, o ochranku požádat nechce. V minulých dnech dostaly senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková - obě z klubu SNK - do parlamentu dopisy s kulkou.

Podobné údajně dostali i bývalí poslanci ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Zásilku se střelným prachem dostal zase nezávislý senátor z klubu KDU-ČSL Karel Barták. Dopis s kulkou dostal také poslanec ČSSD Evžen Snítilý, který přemýšlel o odchodu ze strany i poslaneckého klubu sociální demokracie.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby. Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Veronika Malá, Václava Marešová, Martina Lustigová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme