Začíná Evropský týden mozku

Nejnovější poznatky o lidském mozku představí veřejnosti dnes začínající Evropský týden mozku. Mezinárodní akci organizují vědecké ústavy pro širokou veřejnost už podvanácté. V České republice byl dnes také zahájen národní týden trénování paměti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Fotobanka Profimedia

Nejen studenti, ale i zájemci z řad laiků mohou na přednáškách zjistit, co nového se o mozku zjistilo a například také, jak jej mohou lidé chránit a procvičovat.

„Výzkum mozku je jedna z nejdůležitějších oblastí výzkumu, protože o mozku zatím víme nejméně ze všech lidských orgánů. Proto evropské i americké mezinárodní organizace zavedly týden mozku, ve kterém se jedná hlavně o popularizaci výsledků výzkumu posluchačům,“ vysvětlila význam akce ředitelka ústavu experimentální medicíny Akademie věd profesorka Eva Syková.

„Takže probíhají různé návštěvy v institucích a přednášky o nejnovějších výsledcích výzkumu v neurovědách,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Steinová o dnes začínajícím Národním týdnu pro trénování paměti

Popularizace nových objevů ale podle ní rozhodně není určená jen odborníkům. Prezentace jsou určeny studentům středních a vysokých škol a také široké veřejnosti. Přednášet budou nejlepší odborníci v tomto oboru.

Podle profesorky Sykové se lidé dozví nejen o nejnovějších způsobech léčby, ale například i to, jak mohou svůj mozek trénovat. „Dokonce tam budeme distribuovat brožurky, kde jsou základní poznatky o mozku - jak ho například cvičit a trénovat – shrnuty, a dozvědí se to také v přednáškách,“ uvedla.


Informace o jednotlivých akcích můžete najít na internetových stránkách Akademie věd: http://www.cas.cz/

Národní týden trénování paměti

Dnes začíná také národní týden trénování paměti. Pořádá ho Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging. Letos se uskutečňuje v ČR už potřetí a v jeho rámci je připraveno 162 bezplatných osvětových přednášek.

„Paměť se začíná rapidně zhoršovat, když se přestáváme aktivovat. To znamená jakmile skončíme produktivní věk a odcházíme do důchodu, začínáme na sobě pozorovat negativní změny kvality paměti,“ uvedla v Ranním interwiev Radiožurnálu předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Dana Steinová.

Proto také podle ní do společnosti nejčastěji přicházejí právě senioři. „Ale jsme schopni pomáhat i studentům, kteří například před maturitou mají obavu, že nezvládnou se naučit obrovské množství látky,“ dodala s tím, že společnost od roku 1994 vyškolila zhruba 1.400 trenérů paměti, kteří pracují převážně v ústavních zařízeních.

Jitka Hanžlová, Katarína Brezovská, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme