Začíná fungovat finanční policie

Dnes začíná fungovat finanční policie. Může například prolomit daňové tajemství, finanční policie může nahlížet do daňových přiznání občanů. Dosud museli mít policejní vyšetřovatelé souhlas státního zástupce. Finanční policie má také potírat nejzávažnější daňovou kriminalitu, když vznikne škoda vyšší než 5 milionů korun a také tzv. praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Policie ČR

V souvislosti se vznikem finanční policie se mluvilo o tom, že by tam měli přejít celníci z rušených míst na celnicích. Někteří celníci tam jsou. Není jich ale moc. Finanční policie je elitním útvarem. Má celkem 300 pracovníků, z toho 270 policistů a 30 civilistů. To jsou částečně lidé, kteří už u policie pracovali, konkrétně na útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Většina ale prošla výběrovým řízení.

Blanka Kosinová, mluvčí Policejního prezidia řekla, že to bylo jedno z nejnáročnějších výběrových řízení v dějinách policie. "Přihlásilo se tam neuvěřitelných více než 1100 uchazečů. Spektrum uchazečů bylo velmi různorodé a kromě přihlášených policistů celníků a pracovníků finančních úřadů se do finanční policie přihlásilo i několik set civilistů."

Odhalování nejzávažnější majetkové činnosti je hodně náročné na kvalifikaci policistů. Musí to být lidé, kteří problematice rozumí.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme