Začíná fungovat rejstřík přestupků. Za opakované drobné krádeže nebo výtržnictví budou vyšší pokuty
Nová centrální evidence přestupků začíná od soboty fungovat. Výtržníci nebo třeba drobní zloději můžou za opakované přestupky dostávat vyšší pokuty. Informace se budou v databázi uchovávat pět let. Přístup do ní budou mít mimo jiné obecní úřady, policie a justice.
Na rušení nočního klidu si pravidelně stěžují lidé z nejrůznějších koutů republiky. Teď dostanou novou naději, že strážníci jejich problém vyřeší. Od centrální evidence přestupků si stát slibuje, že pomůže efektivně postihovat recidivu právě u prohřešků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku.
„Strážník v přímém výkonu služby bude schopen posoudit na místě, zda protiprávní jednání je opakované,“ říká mluvčí ostravské městské policie Michal Maršo. Strážník zavolá kolegům, kteří v registru dohledají minulost výtržníka. Pokud už má záznam, namísto blokové pokuty pošlou strážníci přestupek do správního řízení. A tam hrozí třeba i u drobné krádeže nově pokuta až 30 tisíc korun.
Ministerstvo spustí Centrální evidenci přestupků v sobotu. Stála méně než pětinu odhadované ceny
Číst článek
Zákon má ale kromě vyšších sankcí i další cíl, říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. „Cílem je zmapovat přestupkovou minulost občanů. Když třeba trestní soud potřebuje vědět, co ten soud v minulosti v téhle oblasti dělal, tak si musí vyžadovat zprávy o pověsti z jednotlivých míst a je velká šance, že se ke spoustě věcí se nedostane.“
Právě to by mělo do budoucna změnit. K rejstříku má ale výhrady pravicová opozice. Poslanci ODS Marku Bendovi mimo jiné vadí, že ze zákona nakonec vypadlo, aby se opakovaný přestupek stal trestným činem. „Povede to jenom k tomu, že osoby budou různým způsobem šikanovány k přístupu k zaměstnání, k dalším věcem, jenom na základě toho, že spáchají nějaký přestupek.“
Databázi může využívat například policie, obecní úřady a další orgány. O výpis se svými vlastními informacemi si budou moct požádat i jednotlivci. Záznamy v rejstříku zůstanou pět let. Každoročně se v rámci celé České republiky rozhodne o zhruba půl milionu přestupků.