Začíná nový školní rok. Počty žáků klesají

Začíná nový školní rok. Do českých základních škol ale nastoupí o 19 400 dětí méně, než tomu bylo loni. Mohou za to slabé populační ročníky. Demografický pokles se ale nejvíce projevuje na středních školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci | Foto: ČRo

Před dvěma roky došlo k propadu jak v počtu nově přijatých na střední školy, tak v celkovém počtu žáků.

"S dlouhodobě klesajícím počtem nově přijatých se setkáváme hlavně u oborů nematuritních, tedy těch, které jsou ukončovány převážně výučním listem. Důvodem je hlavně demografický pokles dětí a jejich vyšší motivace ke studiu s maturitou," Vysvětlila Radiožurnálu mluvčí Ústavu informací ve vzdělávání, Bohumila Beranová.

Do školních lavic pak podle Beranové zasedne zhruba 93 tisíc nových žáků. Z demografického průzkumu tak vyplývá, že prvňáčků přibylo. Od školního roku 2004/2005 tento nárůst činí 4 procenta.

Do školy opatrně

Děti čeká první cesta do školy po dvou měsících prázdnin. Dopravní experti varují řidiče, aby v okolí škol jezdili opatrně. Děti totiž o prázdninách ztratily správné návyky pohybu v městském provozu. Rodičům malých školáků se pak doporučuje natrénovat se svým potomkem cestu do školy.

"Určitě je dobré, aby alespoň první dny chodili rodiče do školy s dětmi a upozorňovali je na nejrizikovější místa. Poté není od věci, namátkově ratolesti zkontrolovat, zda chodí nacvičenou trasou," doporučuje odborník na bezpečnost silničního provozu Jan Pechout.

V rámci prvního školního dne budou na bezpečnost na přechodech pro chodce zvýšeně dbát i policisté, a to díky akci "Zebra se za tebe nerozhlédne". Dohlížet budou hlavně na správné chování nejen řidičů, ale i chodců. Dětem pak budou vysvětlovat, jak správně přes přechod přecházet.

"Cílem preventivní akce je nejen zajistit bezpečnost dětí i dospělých chodců, ale především jim připomenout pravidla správného přecházení vozovky a odbourat nesprávný mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech. Vzhledem k preventivnímu označení akce, pokud se chodci nebudou na přechodech chovat tak, jak mají, policisté jim pouze domluví," popsala Radiožurnálu akci mluvčí jihočeské policie Jana Kameníková.

Přečtěte si také:
Děti často jezdí do školy autem. Ne vždy je to bezpečné

Jan Herget, Jiří Fremuth, Lukáš Vincourek, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme