Začíná platit nový jízdní řád na železnici

Vlaky Českých drah ode dneška jezdí podle nového jízdního řádu. Z Prahy do Bratislavy bude například opět jezdit Pendolino. Ve vnitrostátní dopravě přibude několik rychlíků v přepravní špičce, na pěti regionálních tratích se naopak provoz zastaví úplně. Nový jízdní řád bude platit až do 10. prosince 2011.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak na nádraží

vlak na nádraží | Foto: Pavel Pavlas

Podle náměstka Českých Drah pro osobní dopravu Antonína Blažka pojede v příštím roce asi o 1 procento vlaků méně. „Co se týče osobní dopravy dálkové, tam dochází k mírnému navýšení vlakových kilometrů a zároveň ke zrušení některých spojů. To je především z důvodů prováděných výluk na tratích nebo méně využitých spojů - například v sobotu večer nebo v neděli ráno. Naopak ve špičkách zase dochází k posílení některých spojů,“ přiblížil.

Redukce postihne i hlavní železniční trať mezi Hradcem Králové a Prahou. Rychlíky jezdily mezi oběma městy každou hodinu, v novém jízdním řádu už ale některé spoje nenajdeme. Dojde ke snížení počtu rychlíků o jeden pár v pracovní dny a o dva páry o víkendech. Tyto vlaky neobjednalo Ministerstvo dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redukce vlaků postihne i trať mezi Hradcem Králové a Prahou. Podrobnosti připravil pro Ranní Radiožurnál redaktor Ota Nehasil.

„Myslím, že je málo spojů a to omezení není dobré, protože pro lidi, kteří jezdí pravidelně, to bude komplikace; omezení mi vadí, protože tím rychlíkem jsem jezdil do práce,“ řekli Radiožurnálu cestující.

Končí provoz na pěti regionálních tratích

Železniční provoz zcela skončí také na pěti regionálních tratích. Kraje si totiž tyto spoje znovu neobjednaly. Náměstek pro osobní dopravu Blažek upřesňuje, kterých úseků se to týká:

„Jedná se o trať Dívčice-Netolice v Jihočeském kraji, Chrudim město-Heřmanův Městec v Pardubickém kraji, Litovel předměstí-Mladeč v Olomouckém kraji, Vidnava-Velká Kraš v Olomouckém kraji a Moravské Budějovice-Jemnice v kraji Vysočina.“

Změny v některých tarifech

S novým jízdním řádem se mění také ceny některých tarifů, například sleva u zpáteční jízdenky už nebude 10 procent, ale jen 5. Víkendové jízdné SONE+ podraží o 100 korun, cestující ale můžou nově využít všechny druhy vlaků.

České dráhy nabízí i novinku - takzvaný Sporotiket. Při nákupu přes internet můžeme ušetřit desítky procent. Například obyčejné jízdné 149 korun za cestu z Hradce Králové do Prahy lze nákupem jízdenky přes internet snížit až na 70 korun.

„Pokud cestující využije naší nové nabídky Sporotiket, zaplatí částku 80 korun, pokud si jízdenku koupí více než 7 dnů předem. Pokud si ji zakoupí v rozmezí 3 až 7 dnů předem, vyjde ho to na 90 korun a pokud si ji zakoupí méně než 3 dny předem, stojí jízdenka 100 korun. Další desetikorunu cestující ušetří pokud je majitelem naší in-karty,“ , upřesňuje náměstek ředitele Krajského centra osobní dopravy v Hradci Králové Miloš Peitner.

Ota Nehasil, Katarína Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme