Začíná platit nový občanský zákoník, měl by více odpovídat současnému životu

Počínaje 1. lednem 2014 začíná v České republice platit nový občanský zákoník. Ten nově upravuje celou řadu vztahů, ať už se týkají rodiny, sousedských záležitostí, nebo třeba zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

Soudy by například od ledna měly pacientům přiznávat spravedlivější odškodnění za újmu na zdraví. Nový občanský zákoník ruší striktní tabulky, podle kterých se posuzovalo, na jaké kompenzace má člověk nárok.

„Tabulkové hodnoty poškození zdraví byly v některých případech velice nízké, až nemravné. Lze očekávat, že opuštěním těchto tabulek, přiznáváním spravedlivé náhrady újmy včetně vytrpěných duševních útrap tato náhrada podstatně vzroste ve prospěch poškozeného,“ vysvětluje spoluautor zákoníku František Korbel.

Od ledna také mohou lidé vysoudit odškodnění za zkaženou radost z dovolené, když cestovní kancelář nesplní smluvní podmínky.

Interaktivní apliakce: Nový občanský zákoník

Číst článek

Další změna se týká dědického řízení. Umělecká sbírka fotografií nebo obrazů z pozůstalosti už nemusí vždy skončit v rukách příbuzných. Od ledna může člověk část svého majetku odkázat například svému kamarádovi nebo nějaké konkrétní instituci. Změny přináší nový občanský zákoník. Stejně tak může dědit větší okruh lidí.

„Rozšiřují se ty kategorie zákonných dědiců, to znamená půjde to i na praprarodiče nebo sestřenice a bratrance,“ říká právnička Dagmar Raupachová.

Majetek by tak měl zůstat v co nejširší rodině. Dědici budou také odpovídat za dluhy zemřelého v plné výši.

Rodinné vztahy

Končí také doba, kdy se člověk může stát dospělým až v osmnácti letech. Od ledna mohou získat zletilost i šestnáctileté děti. Povoluje to ve výjimečných případech nový občanský zákoník. Dítě může například podnikat a uzavírat smlouvy bez omezení.

Nový občanský zákoník klade důraz jak na naše demokratické právní tradice, tak i na principy a standardy soukromého práva v Evropě. Česká republika prošla za období posledních 20 let rozsáhlými společenskými změnami. Vytvořením a přijetím nového občanského zákoníku se i v oblasti soukromého práva zařadíme mezi ostatní vyspělé evropské země.
Zdroj: www.obcanskyzakonik.justice.cz

„Pokud s tím souhlasí jeho zákonný zástupce, typicky tedy rodiče, a pokud ten nezletilý osvědčí soudu, že má z čeho žít a že je způsobilý spravovat si své záležitosti sám, tak zákoník nařizuje, že mu ta svéprávnost musí být přiznána,“ popisuje hlavní autor právní normy Karel Eliáš.

Nová pravidla tak mohou využít už velmi mladí podnikatelé.

Od ledna končí v Česku také praxe, kdy neplodné páry potají hledají náhradní matku pro odnošení dítěte. Nový občanský zákoník povoluje, aby si biologičtí rodiče osvojili dítě, které porodí například jejich příbuzná.

Změní se také pravidla u další adopcí. Bude například možné si osvojit dospělého člověka.

„Dítě vyrůstalo s nevlastními rodiči nebo s nevlastním otcem. Pokud ta situace trvala od raného věku dítěte, tak takováto osoba má osobní a citové vztahy. Není proto důvodu, aby zákon zakazoval osvojení takovéto osoby, byť by byla zletilá,“ říká František Korbel.

Nový zákoník také připouští, aby muž mohl popřít otcovství až do šesti let věku dítěte. Dosud to bylo možné jen do tří let.

Jaké další změny nový občanský zákoník přináší, se mohou lidé dozvědět také ze speciální webové aplikace Českého rozhlasu zde.

Petra Benešová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme