Začíná platit vyhláška, která sběrnám zakazuje výkupovat kovy za hotové

Lidé, kteří přivezou do sběrny kovový šrot, by za něj ode dneška neměli dostat peníze na ruku. Nařízuje to nová vyhláška. Ministerstvo životního prostředí si od novinky slibuje, že díky ní ubude krádeží kovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pan Ladislav z Teplic vyklidil sklep a peníze za kov si nechal poslat složenkou | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Za šrot by měli lidé ve sběrně dostat peníze už jen na účet nebo složenkou. Zloději, kteří kradou třeba kanálové mříže nebo kovy ze železnice, to tak s jejich prodejem už nebudou mít tak jednoduché.

Někteří kritici však varují, že vyhláška může přinést řadu jiných problémů. „Tam není přesně vymezen způsob poskytování té bezhotovostní platby a není tam přesně specifikovaná ta skupina odpadů, za něž by ta platba bez hotovosti měla probíhat,“ namítl třeba starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal.

Ten očekává, že problémy budou mít jak sběrny, tak i úředníci, kteří budou dodržování vyhlášky kontrolovat.

Výhrady má i Svaz průmyslu druhotných surovin. „My jsme panu ministrovi samozřejmě předkládali své návrhy, jakým způsobem řešit problematiku snížení kriminality na úseku krádeží kovových předmětů a odstranění tohoto sociopatologického jevu a tu vyhlášku jako takovou v tuto chvíli nevidíme jako to nejlepší řešení, nicméně je součástí našeho právního řád a budeme ji dodržovat,“ podotkl výkonný ředitel svazu Petr Šulc.

Tereza Chlubná, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme