Začíná platit zákon o geneticky upravených organismech

Ode dneška platí v České republice pravidla pro zacházení s geneticky upravenými organismy a produkty tak, aby bylo ochráněno životní prostředí, zdraví lidí i zvířat a biologická rozmanitost. S modifikovanými organismy budou moci nakládat pouze osoby zařazené do seznamů ministerstva životního prostředí. To má ve spolupráci s dalšími resorty také posuzovat žádosti o zapsání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seznamy, do kterých se mají pěstitelé, dovozci a obchodníci zapsat nejpozději do začátku května, budou veřejné. Každý by do nich měl mít možnost nahlédnout nebo si pořídit výpis. Výjimku tvoří léčiva, jejichž kontrolu ošetřuje speciální zákon.

Zákon má vyplnit mezeru, která dosud v české legislativě v této oblasti existovala. Vláda v důvodové zprávě k předpisu přiznala, že žádný zákon dosud problematiku geneticky modifikovaných organismů nepokrýval, „což může být zdrojem rizika jak pro zdraví člověka, tak pro životní prostředí“.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme