Začíná platit zákon o používání léčebného konopí. Problém je však s pěstováním a cenou

Dovoz léčebného konopí do České republiky dostal ode dneška zelenou. Začíná platit příslušný zákon a ministerstvo zdravotnictví může vydávat povolení. Čeští pěstitelé si ovšem musejí počkat ještě rok, dřív jim zákonodárci pěstování neumožnili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

Průlomový zákon, který mění pohled na užívání marihuany, však zatím pacientům nijak výrazně nepomůže.

Konopné léky nebudou hradit pojišťovny a mnoho pacientů s vysokou spotřebou si je těžko dovolí za plnou cenu. Tito lidé si nadále budou ordinovat konopí amatérsky a ilegálně z vlastních políček a květináčů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ľubomír Smatana

Celou situaci kolem zavádění zákona do praxe silně ovlivňuje Ministerstvo zdravotnictví, které zastává názor, že léčebné konopí neléčí. Proto s úhradou z veřejného zdravotního pojištění nepočítá ani v budoucnu.

Proti však stojí silná skupina lékařů a pacientů, kteří hodlají svá práva důsledně bránit. „Otevřeně říkám, že pokud nás to bude stát 300 korun měsíčně, tak ano, přestávám pěstovat a budeme si chodit mlékárny. Pokud to bude stát víc, nebudeme si do té lékárny chodit,“ říká Zdeněk Majzlík, který své dceři těžce nemocné roztroušenou sklerózou podává konopí z ilegálních zdrojů, tedy co vypěstuje sám nebo jeho kamarádi.

Stejný postoj zastává po léta. Tisíce korun měsíčně odmítá platit, protože je stejně nemá. Takže pro něj a jeho dceru je v tuto chvíli zákon zbytečný.

„Pokud to nebude dopláceno z veřejného zdravotního pojištění, tak je to luxusní lék, tak je to prostě nedostupné, zvláště pro ty, kteří ponejvíce potřebují,“ podotýká senátorka Alena Gajdůšková z ČSSD, která je zároveň viceprezidentkou svazu pacientů.

V tuto chvíli je důležitá cena, za kterou budou lékárny konopí z dovozu prodávat. Michal Jakeš, který prodává pomůcky k pěstování konopí, věří, že bude nižší než na černém trhu.

„Cena toho léčivého konopí, které bude dostupné v lékárnách, by neměla přesahovat 150 korun za jeden gram. A ten medikament, si myslím, že by zároveň měl být účinnější než samostatné konopí, jak ho známe,“ zamýšlí se Jakeš.

MZ chce důkaz o léčivých účincích

Zákon o léčivém konopí se rodil tři roky a přes všechny nedostatky je to převratná norma, která mění zažitý pohled na marihuanu. I když třeba ministerstvo zdravotnictví zastává názor, že léčebné konopí neléčí.

„Já si v tuto chvíli netroufám říct, jestli konopí léčí nebo neléčí. V tuto chvíli žádné tvrdé důkazy, založené na vědeckých základech, nemám,“ konstatuje náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Mnoho lékařů a především nemocní, kteří konopí úspěšně užívají, mají jiný názor a hodlají ho také na ministerstvu prosadit.

„Za těch posledních zhruba 15 let proběhlo 110 kontrolovaných, randomizovaných, dvojitě zaslepených a klinických pokusů s placebem. Jinými slovy vyvrátit tady to tvrzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo poměrně snadné,“ poznamenává drogový epidemiolog Tomáš Zábranský.

V České republice se doposud prodává legálně jeden konopný lék Sativex. Pojišťovna ho nehradí, měsíční dávka vyjde na 12 tisíc korun a mezi pacienty o něj není vůbec žádný zájem.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme