Začíná předvánoční čas - advent

Adventní předvánoční dobu a tím i nový liturgický rok zahájily na první adventní neděli křesťanské církve společnou ekumenickou bohoslužbou ve starokatolickém kostele sv. Vavřince v Praze na Petříně. Zazněly při ní přímluvné modlitby za svět a za bližní i výzva k odpovědnému životu. Během bohoslužby, přenášené Českou televizí, zněla jako liturgie moderní rytmická hudba a zpěv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Svět je v dobrých rukou; i kdyby všechno svědčilo o opaku, i kdyby se zlo postavilo na hlavu, je tu naděje vítězství pravdy a lásky,“ prohlásil v kázání evangelický farář Pavel Klinecký. Občany, společnost i církve vyzval, aby zvažovali, zda jsou jejich činy „skutky světla“ nebo „skutky tmy“ - a aby tmy ubývalo. Na jedné straně je podle jeho slov bezuzdnost, utržení ze řetězu. „A v tom je proti skutkům tmy klíč ke skutkům světla, že jsou drženy na uzdě,“ řekl Klinecký.

V kostele se sešli představitelé a zástupci církve starokatolické, československé husitské, pravoslavné, českobratrské evangelické a dalších protestantských vyznání, letniční křesťané, adventisté i kněz církve římskokatolické. Ekumenická rada církví tak založila novou tradici bohoslužebného sejití na počátku adventu. Dosud se podobné bohoslužby s televizním přenosem konaly od 90. let vždy na počátku nového občanského roku 1. ledna.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme