Začíná předvánoční čas - advent

Adventní předvánoční dobu a tím i nový liturgický rok zahájily na první adventní neděli křesťanské církve společnou ekumenickou bohoslužbou ve starokatolickém kostele sv. Vavřince v Praze na Petříně. Zazněly při ní přímluvné modlitby za svět a za bližní i výzva k odpovědnému životu. Během bohoslužby, přenášené Českou televizí, zněla jako liturgie moderní rytmická hudba a zpěv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Svět je v dobrých rukou; i kdyby všechno svědčilo o opaku, i kdyby se zlo postavilo na hlavu, je tu naděje vítězství pravdy a lásky,“ prohlásil v kázání evangelický farář Pavel Klinecký. Občany, společnost i církve vyzval, aby zvažovali, zda jsou jejich činy „skutky světla“ nebo „skutky tmy“ - a aby tmy ubývalo. Na jedné straně je podle jeho slov bezuzdnost, utržení ze řetězu. „A v tom je proti skutkům tmy klíč ke skutkům světla, že jsou drženy na uzdě,“ řekl Klinecký.

V kostele se sešli představitelé a zástupci církve starokatolické, československé husitské, pravoslavné, českobratrské evangelické a dalších protestantských vyznání, letniční křesťané, adventisté i kněz církve římskokatolické. Ekumenická rada církví tak založila novou tradici bohoslužebného sejití na počátku adventu. Dosud se podobné bohoslužby s televizním přenosem konaly od 90. let vždy na počátku nového občanského roku 1. ledna.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme