Začíná rok sv. Anežky České

Celý tento rok patří sv. Anežce České. Součástí oslav bude vědecká konference, koncerty, soutěže a vše vyvrcholí na podzim unikátní výstavou. Dnes v osmnáct hodin při mši svaté v pražském kostele sv. Františka z Assisi zahájí rok sv. Anežky pražský arcibiskup Dominik Duka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka Přemyslovna

„Začala chápat křesťanství jako osobní rozhodnutí, jako osobní angažmá. Sehrála opravdu velice důležitou roli v náboženském životě jako spoluzakladatelka řehole, která kladla tak veliký důraz na chudobu. Abychom nezapomněli, že bez skromnosti a určité míry pokory skutečně není možný skutečně radostný život a rozvoj,“ řekl o sv. Anežce Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svaté Anežce mluvil na Radiožurnálu historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd

„Je to také žena, která, myslím, oslovuje i naši současnost svou sociální angažovaností a i tím, že kladla důraz na nenáročný životní styl a na sociální solidaritu napříč generacemi. To, myslím, jsou témata, která mohou oslovit i naši současnost. A řekl bych, že dnešek, který prožíváme, je často těmito tématy až přeplněn,“ doplňuje historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Podle něj proto může rok sv. Anežky České oslovit i lidi bez víry: „Nejsou to jen náboženské akce, které ho provázejí. Jsou to akce, které se týkají například kulturních záležitostí, ale i vědeckých konferencí. Na podzim navíc začne velká výstava v Anežském klášteře, která určitě přiláká pozornost mnoho návštěvníků.“

Eva Hůlková, Lenka Rafaelová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme