Začíná tzv. Curyšská arbitráž o sporu Česka a Nomury

V Paříži začala jednání v rámci takzvané Curyšské arbitráže, ve které Česká republika žaluje japonskou banku Nomura přibližně o 111 miliard korun. Tuto částku náš stát požaduje jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB. Naše země už ale v pátek prohrála arbitráž, ve které ji naopak Nomura žalovala za zmařenou investici v Investiční a poštovní bance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Arbitráž V Paříži má dnes začít jednat o žalobě České republiky na japonskou banku Nomura. Česko už v pátek v Londýně prohrálo první kolo arbitrážního řízení, které naopak vedla Nomura. Požaduje na českém státu 40 miliard korun za zmařenou investici do IPB.

Nomura tvrdí, že Česká republika neochránila investici japonské firmy, když v roce 2000 na Investiční a poštovní banku uvalila nucenou správu a banku následně prodala za jednu korunu Československé obchodní bance. O částce, kterou Česká republika bude muset Nomuře zaplatit, rozhodne až druhé kolo arbitráže.

Podle včerejšího vyjádření premiéra Paroubka v televizi Nova může být ale částka naprosto symbolická a dosavadní výsledek sporu je podle premiéra remízou.

S tím ale nesouhlasí bývalý ministr financí České republiky Jiří Rusnok: "Je tady rozhodnutí arbitrů, že jsme porušili příslušnou dohodu a že jsme diskriminovali, a teď bude probíhat fáze, která bude stanovovat případnou škodu. Spíš je to prohra, samozřejmě. Vzhledem k tomu, co bylo možné před tím dosáhnout, tak bych to viděl spíše jako prohru."

V tzv. Curyšské arbitráži český stát žaluje Nomuru o odškodné za náklady spojené s nucenou správou zkrachovalé IPB. Vyčísleny jsou na víc než sto miliard. Mluvčí japonské společnosti Jiří Hrabovský tvrdí, že s tím neuspěje. Podle něj verdikt z Londýna ovlivní i toto rozhodčí řízení: "Páteční verdikt obsahuje jednoznačné stanovisko a myslím, že se pod něj podepsali všichni tři arbitři, tedy i ten, kterého si zvolila Česká republika. Tam stojí tvrzení, že aktivity Nomury nebyly jakkoli protiprávní v rozporu s jednáním v dobré víře nebo porušením práv. A jestliže toto Česká republika znovu tvrdí v Curychu a už to jednou bylo rozhodnuto, může být pravděpodobně použit právní princip už jednou rozhodnuté věci. A že k tomu se bude přihlížet," domnívá se Hrabovský.

Ministerstvo financí je ale podle své mluvčí Petry Krainové mnohem optimističtější: "Páteční rozhodnutí je založeno na právu mezinárodním, a díky tomu nemá vliv na právě započatou arbitráž, která je založena na českém právu."

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme