Začíná výstava Fenomén Baťa

Zlínská architektura 1910 až 1960 se představí ve Veletržním paláci v Praze. Už dnes se na unikátní výstavu přijdou podívat první odborníci. Baťa je u nás synonymem pro úspěšné podnikání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Baťová, Jan Antonín Baťa + Tomáš Baťa junior na lodi v roce 1939 při útěku na americký kontinent | Foto: www.zlin.estranky.cz

Dodnes odborníci tvrdí, že to byl Tomáš Baťa, kdo vybudoval město Zlín. Za vším je úspěch jeho obuvnické firmy. Obrat začal nápadem šít boty z plátna se špičkou z pravé kůže, takzvané baťovky. Vedle továren, kde se vyráběly miliony párů obuvi, Baťa postavil i řadu veřejných budov - školy, nemocnici nebo kostel.

Vyrostly i první obchodní domy v tehdejším Československu. Zapomenout nesmíme ani na slavnou správní budovu Baťovy společnosti - "21". Se svými šestnácti patry byla nejvyšší stavbou v celé zemi.

Typický domek pro zaměstnance je vlastně kostka z červených pálených cihel uprostřed malé zahrady. Tisíce domků vzniklo ve Zlíně, ale i v sousedních Otrokovicích. Bydleli v nich dělníci, mistři, učitelé i lékaři. Ve městech vyrostly celé čtvrti těchto domků.

Tomáš Baťa se v mnohém se inspiroval ve Spojených státech. Zavedl speciální mzdový systém. Užíval polotovary. Revoluční inovací bylo vytvoření hospodářských jednotek, které měly vlastní účet zisků a ztrát. Typická je taky Baťova cena, která skoro vždy končila devítkou. 999 korun zkrátka vypadá lákavěji, než rovná tisícovka.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme