Začíná výstava Fenomén Baťa

Zlínská architektura 1910 až 1960 se představí ve Veletržním paláci v Praze. Už dnes se na unikátní výstavu přijdou podívat první odborníci. Baťa je u nás synonymem pro úspěšné podnikání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Baťová, Jan Antonín Baťa + Tomáš Baťa junior na lodi v roce 1939 při útěku na americký kontinent

Marie Baťová, Jan Antonín Baťa + Tomáš Baťa junior na lodi v roce 1939 při útěku na americký kontinent | Foto: www.zlin.estranky.cz

Dodnes odborníci tvrdí, že to byl Tomáš Baťa, kdo vybudoval město Zlín. Za vším je úspěch jeho obuvnické firmy. Obrat začal nápadem šít boty z plátna se špičkou z pravé kůže, takzvané baťovky. Vedle továren, kde se vyráběly miliony párů obuvi, Baťa postavil i řadu veřejných budov - školy, nemocnici nebo kostel.

Vyrostly i první obchodní domy v tehdejším Československu. Zapomenout nesmíme ani na slavnou správní budovu Baťovy společnosti - "21". Se svými šestnácti patry byla nejvyšší stavbou v celé zemi.

Typický domek pro zaměstnance je vlastně kostka z červených pálených cihel uprostřed malé zahrady. Tisíce domků vzniklo ve Zlíně, ale i v sousedních Otrokovicích. Bydleli v nich dělníci, mistři, učitelé i lékaři. Ve městech vyrostly celé čtvrti těchto domků.

Tomáš Baťa se v mnohém se inspiroval ve Spojených státech. Zavedl speciální mzdový systém. Užíval polotovary. Revoluční inovací bylo vytvoření hospodářských jednotek, které měly vlastní účet zisků a ztrát. Typická je taky Baťova cena, která skoro vždy končila devítkou. 999 korun zkrátka vypadá lákavěji, než rovná tisícovka.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme