Začínají česko-americké rozhovory o radarové základně u nás

Experti ministerstva obrany dnes začnou jednat se Spojenými státy o možném umístění radarové základny na našem území. První kolo jednání bude řešit hlavně technickou a právní stránku věci. Rozhovory zřejmě potrvají několik měsíců, o konečném umístění základny by se mělo rozhodnout příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se má první kolo jednání zabývat právními otázkami, které by byly spojeny s případným pobytem amerických vojáků u nás. "Ty právní otázky jsou už částečně upraveny smlouvou Sofa, která funguje v Severoatlantické alianci standardně. V případě, že by u nás byli nějací cizí vojáci trvale, je třeba domluvit určitý dodatek," řekl Českému rozhlasu Čírtek.

Čeští politici nejsou v názorech na radary jednotní. ODS je sice jednoznačně pro, výhrady ale mají vládní zelení i lidovci. V názorech se neshoduje ani opozice. Zatímco komunisté základnu zcela odmítají, sociální demokraté nejsou jednoznačně proti. Chtějí ale, aby základna byla zařazena do obranného systému Severoatlantické aliance.

Druhé kolo jednání s Američany se uskuteční 22. května na českém ministerstvu zahraničí. Mluvit se bude o hlavní dohodě, která se bude zabývat výstavbou, údržbou, podporou, provozem a bezpečností radaru.

Otázka amerického radaru dnes znovu rozdělila poslaneckou sněmovnu

K radaru se dnes poslanci vrátili už poněkolikáté a znovu o věci diskutovali několik hodin. Komunisté se dokonce pokusili prosadit, aby byla veškerá jednání o radaru zastavena do doby, než o věci rozhodnou přímo lidé v referendu, jak dodal šéf jejich klubu Pavel Kováčik neúspěšně: "Jsme z toho zklamaní, zklamaní jsou z toho ale především ti, kteří oprávněně žádají, aby o tom jako občané mohli rozhodnout. A o tom je jádro sporu."

Podle poslance zelených Ondřeje Lišky je to ale nesmysl. "Bez toho, aby ta jednání pokračovala, bychom se nikdy nedobrali nějakého výsledku. To znamená ani změny postoje Spojených států amerických, což je naším cílem," říká Liška.

Sněmovna po bouřlivé debatě žádné usnesení neschválila. Vláda tedy nemá žádné mantinely pro další jednání o radaru. Podle sociálních demokratů je to skandální. "Vládní koalice dokonce ani za pomoci přeběhlého poslance Melčáka nebyla schopna prosadit žádnou vlastní verzi usnesení, naopak docela obstrukčním způsobem pohřbila ta usnesení, která předtím schválila sněmovna na návrh opozičních poslanců," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Levici se dnes znovu nepodařilo prosadit vypsání referenda o radaru.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme