Začínají jednání o sestavení vlády

Už dnes se rozeběhl maratón povolebních vyjednávání o sestavení vlády. Prezident Václav Havel vyzval předsedu nejúspěšnější strany - sociálních demokratů - Vladimíra Špidlu k tomu, aby zahájil jednání o složení nového kabinetu. Stalo se tak po tom, co státní volební komise potvrdila výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Oficiálně budou výsledky vyhlášeny zítra. V ten den také začnou první jednání mezi Koalicí a ČSSD. Ještě předtím se ale sejde vedení ČSSD. O výsledku jednání s Koalicí informuje sociálnědemokratický šéf prezidenta do týdne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdělení mandátů

rozdělení mandátů | Foto: Jan Rosenauer

Potvrzení o zvolení má komise poslancům předat do měsíce. ČSSD si ve sněmovně udržela 70 křesel, ODS bude mít 58 poslanců a strany Koalice 31 mandátů. Jednačtyřicet poslanců bude mít KSČM, která si polepšila o 17 křesel.

Úřední verze výsledků bude už tradičně publikována v úterních Hospodářských novinách. Státní volební komise zaznamenala i stížnosti. Jejich počet Grosse překvapil. "Co se týče těch písemných stížností, tak jich bylo nebývale málo na poměry - přišlo jen 5 písemných stížností, což je skutečně neuvěřitelně málo ve srovnání se vším, co bylo kdy v minulosti."

Výsledky lze od této chvíle považovat za oficiální. "Od středy začne běžet desetidenní lhůta pro podávání stížností proti výsledkům voleb."

Prezident po včerejší schůzce s šéfy sociálních demokratů, ODS a Koalice řekl, že by uvítal vládu většinovou, která se bude těšit legitimní podpoře parlamentu. "Nepovede-li se to, může být i vláda menšinová. Ani to není nic neobvyklého, z různých důvodů bych tu mohl obsáhle vysvětlovat, já osobně uvítal vládu koaliční, ale zato většinovou."

Prezident Václav Havel požádal šéfa sociálních demokratů Vladimíra Špidlu, aby zahájil jednání o nové vládě. Stalo se tak oficiálně dnes na Pražském hradě. Prezident měl ve své volbě jasno už včera, z protokolárních důvodů ale čekal na oficiální výsledky voleb. Vladimír Špidla podle očekávání prezidentově žádosti vyhověl."Mohu říci že jsem se této obtížné úlohy ujal a zahájím jednání s Koalicí zítra odpoledne po jednání našeho politického grémia."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Špidla výzvu přijímá

Jak Špidla potvrdil, jeho první kroky povedou za šéfy Koalice - Hanou Marvanovou a Cyrilem Svobodou. Koalice je připravena k jednacímu stolu s ČSSD zasednout. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda považuje za nejdůležitější programovou shodu. "Jsou v poslanecké sněmovně klíčová hlasování a tam je nezbytné, aby všechny hlasy byly v šiku a potom sněmovnou prochází řada zákonů, které nevyžadují takovou důslednost a mají podporu napříč politickými stranami."

Vedení KDU-ČSL i US-DEU se v následujících hodinách budou radit o společném postupu.

Vladimír Špidla by už měl mít na stole návrhy koaliční dohody a měl by je konzultovat se stranami Koalice - tedy s KDU-ČSL a s Unií svobody-DEU. Předseda lidovců Cyril Svoboda Radiožurnálu řekl, že je přesvědčen o stabilitě nové vlády: "Stabilita vlády je dána tím, kdo je v opozici a je-li v opozici situace, že by tam byla ODS a KSČM, tak je dost těžko možné, že by tyto dvě strany mohly zvrátit tu pozici tím, že by samy postavily vládu s některým z těch partnerů. To by se musela dohodnout KSČM s ČSSD na tom, že by udělaly nějakou jinou vládu, ale tohle myslím nehrozí. Ten poměr sil ve sněmovně dává především sociální demokracii pozici, že taková vláda může být stabilní."

Předseda lidovců Cyril Svoboda má zájem o rovnocenné partnerství s unionisty, tedy půl na půl, v jednáních o obsazení nové vlády: "Určitě jdem na půl. To jistě. Já vám neřeknu, jestli jsou dvě křesla, tři křesla. Jak to bude, to vám nikdo nepoví, protože žádná nabídka předložena nebyla. Jdeme tedy poměr jako rovný s rovným."

Šéf sociálních demokratů nepočítá při sestavování vlády s ODS a komunisty. Pokud Špidla neuspěje u Koalice, pokusí se patrně vytvořit menšinovou vládu s podporou demokratických stran. ODS už ale dala na jevo, že menšinový kabinet ČSSD nepodpoří. "My nejsme v pozici jednání, my nemáme defacto v tuto chvíli, o čem s kým jednat, takže to není na pořadu dne," říká předseda ODS Václav Klaus. Komunisté odmítli podporu jakékoliv koaliční vládě s pravicovými stranami. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček ale nabízí podporu jednobarevné vládě sociálních demokratů.

"Kdybychom podle vývoje situace dali přednost opozici, mohli bychom případně uvažovat i o podpoře jednotlivých kroků levicové menšinové vlády."

ODS uvažuje o mimořádném kongresu, který by měl proběhnout ještě letos. Nikdo z členů výkonné rady na jejím dnešním jednání nenavrhl rezignaci Václava Klause, ani jeho místopředsedů. Podle šéfa ODS bude do 3 týdnů zpracována analýza, která vyhodnotí letošní volební neúspěch občanských demokratů.

KSČM podpoří případnou menšinovou vládu sociálních demokratů. Jako podmínku si komunisté kladou, že ČSSD splní svůj volební program. S odvoláním na závěry víkendového jednání kolegia vedení strany to řekl šéf poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip. Podmínky podpory menšinové vlády jsou styčné body, které byly ve volebním programu programu KSČM i sociální demokracie - tedy především bezplatná zdravotní péče, bezplatné školství, výstavba bytů a snížení nezaměstnanosti.

Výsledky voleb v České republice přivítala Evropská unie. Podle bruselu dobře, že novou vládu mohou sestavit proevropské strany, tedy ČSSD a Koalice. Evropská komise pak věří, že nová česká vláda urychlí začleňování České republiky do Evropské unie. Prahu totiž nyní čeká klíčové období.

Vstřícnější jednání čekají od naší nové politické reprezentace také u našich sousedů v Rakousku. Zejména pak co se týče dvou sporných otázek, Benešových dekretů a jaderné elektrárny Temelín. K nim se vyslovil i komisař Evropské unie pro zemědělství, Rakušan Franz Fischler.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Šumová, Aleš Heřmánek, Helena Šulcová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme