Začínají platit dálniční známky pro rok 2014. Cena zůstává stejná

1. prosince začíná platit celoroční dálniční známka pro rok 2014. Tato forma placení dálnic u nás platí už od roku 1995. Tehdy stál dálniční kupón 400 korun, dnes je jeho cena takřka čtyřnásobná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční známka (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Najdou se tací, kteří se bez dálničních známek i bez dálnic obejdou. „Nekupuji ji, já vůbec po dálnicích nejezdím,“ směje se jeden z řidičů. Jiní, a je jich většina, každoročně na přelomu roku kupují celoroční dálniční známku.

„Je to podobný režim jako v loňském roce. Cena ročního dálničního kuponu zůstává 1500 korun, budou k dispozici dálniční známky, jako tomu bylo v minulých letech a od 1. prosince budou také roční kupony platné,“ popisuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dálničních známkách pro rok 2014 natáčel redaktor Petr Jansa

Ceny dálničních známek se měnily pro rok 2012, kdy se jejich cena zvedla z 1200 na současných 1500. Řidiči pak mají vždy dva měsíce na to si kupon koupit. Jeho platnost je vždy od 1. prosince do 31. ledna roku následujícího.

Nic se nemění ani u krátkodobých známek. „Jsou to opět stejné ceny jako v loňském roce. To znamená 440 korun za měsíční kupon a 310 za desetidenní známku,“ upřesňuje Neřold.

Řidiči musí odstranit starý kupon

Sice se letos změnili distributoři dálničních známek, ale to motoristu zajímat nemusí. Sežene je jako obvykle. „Opět budou k dispozici na pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Celkem je to asi sedm tisíc prodejních míst,“ doplňuje mluvčí ministerstva.

Na některých poštách už byly ze zkušenosti známky v posledním listopadovém týdnu. Jediné, co se tedy mění, je jako vždy barva známky tak, aby policisté a celníci rozeznali aktuální platnou známku na dálku. „Letošní barva ročního kuponu je modro-oranžová,“ říká Neřold.

Za jízdu bez platné dálniční známky po zpoplatněné dálnici nám pak na místě blokově hrozí pokuta až 5 tisíc korun a ve správním řízení dokonce až 100 tisíc. Pokuta nám hrozí i za to, že na skle necháme starou známku.

„Povinnost odstranit známku se váže na platnost kuponu, takže od chvíle, kdy už není platný, musí být odstraněn z předního skla,“ upozorňuje Tomáš Neřold. V prosinci a lednu tedy můžeme mít na okně obě platné známky, tu letošní i na rok příští. Pak musíme neplatnou sundat, a jak každý dobře ví, není to zrovna jednoduché.

Výhodu mají ti, co mají garáž. Stačí sklo nahřát fénem a známka jde dolů snadněji. Jiní to řeší po svém. „Mám do toho ženu. Ona je šikovná, tak se s tím popasuje lépe,“ uzavírá jeden z řidičů.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme