Začínají platit nové podmínky v programu Zelená úsporám

V programu Zelená úsporám začínají platit nové podmínky. Nově lze dosáhnout na státní dotace za zateplení i v případě, že se jen vymění okna, zateplí střecha nebo dveře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplení domu

Zateplení domu | Foto: novezahradnimesto.net

Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika jsou pro řadu potencionálních žadatelů nové podmínky přijatelnější.

"Místo abychom předepisovali počty a typy opatření, tak říkáme, čeho má být dosaženo u jednotlivých zateplení. Nejnižší hranice, na kterou už dotace je, bude dvacet procent úspor, další stupeň je třicet procent a další je celkové zateplení."

Nově bude možné využít peníze z programu Zelená úsporám také na zateplení panelových domů. Navíc lze získat peníze už na vypracování projektu a energetické ohodnocení domu.

Důvody změny byl malý zájem o původní projekt, ekonomická krize a také blížící se prodej dalších emisních kreditů v hodnotě pěti miliard korun. Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika byl neúspěch předchozího projektu nevyhnutelný.

"Není možné podmínky otestovat jinak než praxí, takže bylo nutné nechat program probíhat. Stále tvrdíme, že kvalita zateplení a množství energetických úspor jsou pro nás klíčové a cesta, jak se k tomu dostat, se stále vyvíjí i s ohledem na to, co jsme se naučili z reakcí veřejnosti a investorů."

Ministerstvo životního prostředí trvalo za vedení Martina Bursíka na přísnějších podmínkách pro získání dotace, žádostí se ale sešlo jen 205. Novinky v programu by podle odhadů ministerstva životního prostředí nyní měly zaujmout tisíce lidí.

Přečtěte si také:
Dotační program Zelená úsporám mění podmínky
Program Zelená úsporám se bude měnit, bude přístupnější
Ministr Miko ve Dvaceti minutách Radiožurnálu: Program Zelená úsporám poroste
Program zelená úsporám není vhodný úplně pro každého, tvrdí památkáři
Zelená úsporám poněkud skřípe

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme