Začínají platit tvrdší pravidla pro vymáhání dluhů

Jedna nezaplacená pokuta za jízdu načerno v tramvaji nebo zapomenutá složenka. To je začátek nejednoho smutného příběhu, kdy lidé místo stokorunové částky nakonec zaplatili i několikanásobně více poté, co na jejich dveře zaklepal exekutor. Podobné excesy by se už neměly stávat. Začínají totiž platit přísnější pravidla pro vymáhání dluhů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto)

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Máme tady daleko víc rodin, na které byla uvalena exekuce právě proto, že někdo dávno jel načerno v tramvaji, kde jízdenka stála 10 korun, a přišli úplně o všechno. Jsou strašně vysoké částky právě na odměny exekutora. Je to novodobý byznys, exekutoři u nás velmi rychle bohatnou,“ popisuje svoji zkušenost s exekutory Helena Jedináková z ostravského občanského sdružení Vzájemného soužití.

Z hlavy může vyjmenovat desítky konkrétních případů, jak lidem dluh neúměrně narostl. V březnu například řešila případ své klientky, kterou jízda načerno nakonec vyšla na 24 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přísnějších pravidlech pro exekuce informuje Martina Spěváčková

Nově by něco podobného už nemělo být možné. Dlužníkům by totiž měla nejdříve přijít takzvaná předžalobní výzva. Ta má zamezit tomu, aby se o svých nezaplacených závazcích dozvídali až v době, kdy už je pro ně dluh neúměrně vysoký.

Člen prezidia Exekutorské komory Michael Černý ale na druhé straně tvrdí, že žádná exekuce nepadá sama o sobě z nebe a dlužníci by si měli své závazky hlídat.

„V exekuci se vymáhají pohledávky, které jsou soudem rozhodnuté. To znamená, že nestačí pouze jet načerno a pak zaklepe exekutor. Mezitím ještě musí proběhnout soudní řízení a až poté, co není zaplaceno po rozhodnutí soudu, přijde exekutor."

Neoprávněné zabavené věci pak bude muset exekutor sám vrátit. Od letošního roku také nebude možné zabavovat zvíře, které nemá nějaký ekonomický efekt a ke kterému je dlužník citově vázán.

„Dříve to byl pochopitelně problém, protože pokud měl dlužník domácího mazlíčka, který měl hodnotu několik tisíc korun a věřitel trval na jeho zabavení, tak to bylo samozřejmě konfliktní,“ říká člen prezidia Exekutorské komory Michal Rudý.

Dále už si exekutor nemůže účtovat nepřiměřené částky za dopravu. Z exekučního řízení budou muset navíc pořizovat zvukový a obrazový záznam.

Dlužník si navíc bude moci exekuce sloučit do jedné a tím ušetřit. Exekutor naopak bude moci neplatičům alimentů vzít řidičský průkaz a obstavit i účet nebo mzdu manželky či manžela dlužníka. Dosud exekuci podléhal pouze společný majetek.

Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle, který se dlouhodobě zabývá problematikou exekucí, označil novelu exekučního řádu jen za kosmetickou změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopady novely exekučního řádu rozebral v Ozvěnách dne Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

„Není to jen novelu exekučního řádu, ale i novela občanského soudního řádu, a když sečteme ta pro a proti víceméně zůstáváme na nule, možná jdeme trochu do záporu. Reálný zásadní posun se nestane. Ten ohromný problém, který tady máme, který začíná podáváním platebního rozkazu, tady zůstává a je takřka netknutý,“ přiblížil.

Za dobrý posun označil předžalobní výzvu. Zároveň ale upozornil, že nejde o nic převratného. „Žasnu nad tím, že je to tak vítáno, je to něco tak strašně samozřejmého. Na západ od nás nenajdeme zemi, kde by nebyla naprosto standardní součástí vymáhacího procesu,“ zdůraznil.

Igor Maňour, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme