Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, potrvají dva týdny

V Česku dnes začínají zápisy do prvních tříd. Rodiče přivedou do škol zhruba 150 tisíc dětí, tedy přibližně stejně jako vloni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

Způsob zápisu si vytváří každá škola samostatně. To někdy vede k tomu, že učitelé zkoušejí děti třeba i hodinu nebo déle, což ale považují psychologové za velmi nevhodné.

Ministerstvo školství kvůli tomu vydalo doporučení, jak by měly školy postupovat.

„Ministerstvo školství doporučuje nepřekročit dobu 20 minut pro komunikaci pedagoga s budoucími žáky. Tato doba totiž odpovídá věkové vyzrálosti a schopnostem dítěte k soustředění,“ vysvětluje mluvčí resortu Klára Bílá a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak vypadají zápisy na První jazykové základní škole v Praze 4, se zajímal reportér Lubomír Smatana

„V případě, že škola připraví ale i jiné aktivity, které jsou spojené s pozorováním dovedností dítěte na různých místech školy, může být tato doba až 60 minut.“

Dostat dítě na základní školu je mnohdy stejně složité jako se dostat na medicínu. O některé školy je totiž takový zájem, že berou pouze každé čtvrté dítě.

To je i případ První jazykové základní školy v Praze 4. Výběr se provádí při zápisu do první třídy, a rodiče kvůli tomu svoje ratolesti na zápis učí nebo je třeba papírově přestěhují.

„Prvním kritériem je spádovost; škola musí vzít děti, které jsou ze spádové oblasti. Ty to mají jisté,“ říká zástupkyně ředitelky školy Ivana Čapková. Pak už rozhodují výsledky testů.

„V podstatě to je tak, že kdo má nejlepší výsledky u testů školní zralosti, tak ten má šanci na přijetí,“ potvrzuje Čapková. Přísným zápisem do první třídy na této výběrové škole tři ze čtyř dětí neprojdou.

Také na Základní škole Mendelova v Praze 4 se na všechny přihlášené děti nedostane. „V posledních letech je převis dětí, zvlášť na sídlištní škole. Máme kritéria, na prvním místě dáváme děti s odkladem, které už u nás byly loni, a potom jsou to děti spádové, děti sourozenců a děti, které bydlí v naší městské části,“ uvedla ředitelka školy Martina Thumsová.

Základní dovednosti, které by mělo mít dítě před vstupem do základní školy | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme