Začínají zápisy do prvních tříd základních škol

Tento týden naostro začíná boj o prvňáky. Právě v druhé půlce ledna se zapisují malé děti do prvních tříd. Ročně přibývá těch, kteří jdou do školy s odkladem na jeden rok. Letos jich bude přes 25 procent. Rodiče se tak snaží v sedmi letech zralejší dítě dostat na výběrovou školu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V první třídě | Foto: Jana Šustová

Někdy jde i o samotnou existenci školy. Malý počet prvňáků totiž může pro školu znamenat definitivní konec. A tak ředitelé škol vynakládají desítky tisíc na to, aby děti přilákali hlavně do té své. Některé dávají přímo peníze rodičům jako odměnu za přihlášení, jiné dávají peníze do dnů otevřených dveří a nebo do webových prezentací.

Psychologové varují před nějakou rozsáhlou přípravou na zápis - při něm by dítě mělo ukázat co umí jaksi z přirozenosti, a ne co se s ním doma naučili. Svým způsobem fingovaný náskok může pak být pro školáka velkým handicapem.

A jak to vypadá na konkrétním místě? Tak třeba v Teplicích letos přijde k zápisu do prvních tříd víc dětí než loni. Po propadu z minulých let, kdy měly některé školy na severu Čech problém třídy naplnit, se tak počet dětí opět zvyšuje. Do školního věku totiž dorůstají děti ze silných populačních ročníků.

Podle teplického magistrátu nehrozí nebezpečí, že by školy ve městě nápor prvňáčků nezvládly. Většina z nich totiž není naplněná na sto procent. Rodiče mohou školu pro svoje dítě vybrat buď podle místa bydliště nebo podle specializace. V Teplicích jsou základní školy zaměřené například na matematiku, jazyky nebo na výpočetní techniku.

Základní školy pořádají zápisy budoucích prvňáčků od poloviny ledna do poloviny února.

Milan Kopp, Jan Beneš, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme