Začínající učitelé budou muset projít dvouletým přípravným obdobím, navrhuje MŠMT

Ministerstvo školství připravuje změnu kariérního řádu učitelů. Nově vznikne například dvouleté adaptační období pro začínající pedagogy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová, ministryně školství

Kateřina Valachová, ministryně školství | Foto: Filip Jandourek

„Nebyli by hozeni přímo do vody, jak je tomu dneska, ale měli by období, kdy by jim byla věnována zvýšená pozornost, metodická pomoc, didaktická pomoc od staršího kolegy nebo od ředitele,“ popisuje podobu adaptačního období šéf poradců ministerstva školství Petr Pavlík z ČSSD.

Podle připravované novely by také vznikl například třetí kariérní stupeň u pedagogů, vysvětlila ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

„Počítáme se začínajícím učitelem, samostatným učitelem a s učitelem na vyšším kariérním stupni, kde nám jde o to, aby tento třetí stupeň nebyl vázán na funkci, na konkrétní manažerskou pozici, ale byl vázán na délku odsloužené praxe v rámci učitelování,“ říká ministryně.

Novelu o začínajících učitelích chce ministerstvo předložit vládě v prosinci.

Inkluze od září

Do konce roku by také měla být schválena vyhláška o takzvané inkluzi. Od září příštího roku totiž mohou děti s lehkým mentálním postižením, které dnes navštěvují praktické školy, nastoupit do běžných základních škol.

Podle zástupce ředitele základní školy v Zastávce u Brna Petra Pečeňky ale vyhláška nepočítá s reálným počtem dětí s lehkým postižením, které na běžných školách po prvním září můžou být.

„Když to porovnám, tak vykazujeme 8 dětí, které dnes čerpají zvýšené prostředky ze státního rozpočtu, ale mám tam 35 dětí, které zřejmě po nějaké rediagnostice budou také spadat do podpůrných opatření různých stupňů. A nejsem teď schopen říct, jestli do prvního a bude to jenom na nás, nebo do druhého a budeme už čerpat,“ uvádí Pečeňka.

Rodiče žáků, kteří dnes praktické školy navštěvují, se můžou sami rozhodnout, jestli dítě do běžné školy dají. A případně ho z ní zase můžou vrátit zpátky do praktické. Inkluzi už dříve kritizoval třeba prezident Miloš Zeman.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme