Začít s ohleduplností na silnicích, to chce odvahu

Jsou důležitější přechodné administrativní potíže úřadů nebo životy motoristů a chodců? Takovou otázku si klade Ivan Hoffman ve své Ranní poznámce a zvažuje všechna sporná ustanovení zákonů o silničním provozu a o řízení motorových vozidel, která vejdou přece jen v platnost už 1. ledna roku 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silniční zákony budou platit od ledna a ne že ne - rozhodli zákonodárci. Proti názoru, že by se jejich účinnost měla odložit o rok, stojí jiný názor, že totiž měly platit už hodně dávno. Jejich smyslem je zvýšit bezpečnost na silnicích a jedná se tedy o zdraví a životy. To je snad podstatnější než dočasné administrativní potíže s vydáváním řidičských průkazů.

Není žádný důvod odložit o rok používání autosedaček pro děti. Sotva mohou dostat pod stromeček užitečnější dárek. Stejné je to s helmami pro cyklisty. Že každý řidič hravě zvládne rozsvícení světel, je také zřejmé a ti, kteří vědí, že na silnici je důležitější být viděn než vidět, svítí i přes den už dávno. Podstatným argumentem proti odkladu účinnosti zákona je mobilní mánie. I pro zkušeného řidiče je docela problém v hustém provozu vytvořit za volantem textovou zprávu, aniž se při tom podívá autu před sebou do kufru. Právě omezení mobilní komunikace za jízdy určitě zachrání již v příštím roce hodně životů.

Poslance je třeba pochválit za to, že se nezalekli vlastní odvahy a odhlasovali platnost toho, co před tím odhlasovali, a vláda ať se stará, aby uvedla v život zákon, který sama poslancům předložila k úvaze.

Tím nejdůležitějším, co by vláda a především ministr vnitra neměli opomenout, nejsou autoškoly, ale ustanovení o absolutní přednosti chodců na přechodech. Protože se jedná o neslýchaný zásah do řidičovy životní filozofie, bude jistě třeba masivní reklamní kampaně, aby se naučil před každým přechodem preventivně přesunout chodidlo z plynu na brzdu. O absolutní přednosti chodce na přechodu by pak určitě měl v novoročním projevu hovořit prezident. Nejen proto, že až tímto pravidlem se doopravdy stáváme Evropany, ale také proto, aby se naši chodci vstupu do Evropy dožili.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme