Zácpy na silnicích, nehody i požáry budou sledovat a hlásit na zem Nebeští andělé

Sportovní letci, kteří si říkají Nebeští andělé, budou z ptačí perspektivy sledovat dopravní situaci a dávat dolů cenné rady. Klub Nebeských andělů už získal od Českých radiokomunikací vlastní rádiové frekvence a na zemi tak bude možné brzy naladit zprávy z nebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ultralehké letadlo (ilustr. foto) | Foto: Jan Rosenauer

Josef Pecl odstartoval ultralehkým letadlem z Českých Budějovicích a sleduje dopravu hluboko pod sebou. Když vidí problém, mobilním telefonem zavolá do centra dopravního zpravodajství. Zatím ale jen v případě, že letí v dosahu signálu.

„Najednou můžu vidět i víc silnic. Tady mám třeba komunikaci směrem na Lišov, ale tady kousek dál je silnice na Prahu.“

Sportovní piloti už brzy začnou používat přímo letecké vysílačky. Podle Jiřího Machovce, ředitele dopravního zpravodajství společnosti Global assistance, je využití vlastní frekvence sportovními piloty evropským unikátem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se sportovními piloty natáčel redaktor Ivan Studený

„Dostali jsme tři celostátní frekvence. V Ostravě, v Brně a v Praze na Strahově budou vysílače a přijímače, které budou směrovány do call centra, kde budeme moci přímo komunikovat s piloty,“ vysvětluje Machovec.

Počet dobrovolných Nebeských andělů zatím dosáhl čtyři sta. Mezi prvními byl český rekordman v létání na motorovém kluzáku Miroslav Oros:

„Třeba nedávno se mi povedlo nahlásit hořící sklad s uhlím a přijeli tam hasiči, uhasili to. Myslím, že zachránili pěkných pár tisícovek majiteli toho skladu.“

Miroslav Oros se svými kolegy začne pravidelně hlásit z letadel pravděpodobně na jaře příštího roku. Do té doby České radiokomunikace chtějí vybudovat síť vysílačů.

Ivan Studený Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme