Žadatelé o trvalý pobyt budou nejspíš muset projít lékařskou prohlídkou

Přísné lékařské kontroly asi čekají v Česku na zahraniční dělníky z některých zemí mimo Evropskou unii. Navrhuje to předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví za ODS Boris Šťastný. Proti není ani ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienická kontrola lékařských nástrojů. | Foto: Tomáš Adamec

Povinné vyšetření by měla zavést novela zákona o pobytu cizinců, která prošla ve druhém čtení sněmovnou. Cizinci by díky ní mohli být vyšetřeni na některé infekční nemoci, jako je třeba tuberkulóza, žloutenka, černý kašel, aids nebo syfilis. Náklady na vyšetření by platil žadatel o pobyt. Teď jde k lékaři pouze, když má úředník na nemoc podezření.

„Přísnější model by v budoucnosti mohl být, že by ti lidé byli vyšetřováni v Českého republice a že by tam neexistovalo možné podezření z podvodu při vydávání certifikátu v zemi původu,“ vysvětlil hlavní hygienik Michael Vít.

Nákazy tuberkulózou se Češi bojí například od některých dělníků z Mongolska nebo Vietnamu. Lékaři povinné prohlídky většinou podporují. Kritici se ale bojí toho, co bude s nakaženými, kteří do Česka už přicestovali.

Lenka Jansová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme