Žadatelům o americká víza budou sejmuty otisky prstů už v Praze

Američané začnou na českém velvyslanectví snímat žadatelům o víza otisky prstů. Procedura bude součástí pohovoru a bude se týkat všech žadatelů kromě dětí a starých lidí. Otisky z levého a pravého ukazováku budou snímat digitální skenery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otisky prstů | Foto: AuthenTec.Inc.

Pro Američany to znamená levné a prověřené opatření. "Otisky prstů mají řadu výhod. Jsou jednoduché, spolehlivé a ověřené letitou praxí. Takže se ví, jaká je možnost, pravděpodobnost, že někdo projde," potvrzuje Jiří Matas z katedry kybernetiky ČVUT.

Přestože operace netrvá déle než tři minuty, budou si někteří lidé zvykat poměrně složitě. Tento názor jsme zaznamenali přímo ve Spojených státech: "Je to divné. Nic takového v Evropě nemáme a nemyslím si, že by to bylo efektivní. Přišel jsem si, jako kdyby mne někdo zakládal do své sbírky."

Experti ale upozorňují: identifikace podle fotografie a podpisu už v moderním světě neobstojí. Podstatnou roli hrají obavy terorismu. Dočkáme se proto zřejmě i dalších kroků. Perspektivní se zdá analýza oční duhovky.

Milan Kopp, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme