Podnikatel Zadeh se v miliardové kauze plně doznal. Se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh se ve své daňové kauze plně doznal. S žalobcem uzavírá stejně jako další obvinění dohodu o vině a trestu, ty bude muset schválit soud. V pondělí to řekl dozorující státní zástupce Aleš Sosík. Obžaloba viní Zadeha a dalších 13 lidí z daňových úniků za 2,5 miliardy korun při dovozu pohonných hmot. Kauzou se několik let zabývá Krajský soud v Brně. Zadeh vinu dosud popíral, i kvůli tomu se soud vleče roky.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Proces začal na jaře 2016, pokračovalo se minulý týden, trojblok jednání v tomto týdnu soud zrušil. Zadeh si ve vězení odpykává osmiletý trest za ovlivňování svědků, samostatně v daňovém případu mu hrozilo až 13 let vězení. V jeho případě nyní půjde o souhrnný trest.

Zadeh chce v daňové kauze vyjednat dohodu o vině a trestu. Dosud provinění odmítal

Číst článek

U soudu se doznal ke všem bodům obžaloby, tedy i v tom, že čin spáchal v rámci organizované skupiny. „Domlouvali jsme se na relativně vysokém nepodmíněném trestu a relativně vysokém peněžitém trestu,“ uvedl Sosík.

Doplnil, že souhrnný nepodmíněný trest by i vzhledem k peněžitému trestu neměl přesáhnout deset let vězení. Dohodu ale musí schválit soud, jasněji bude na dalším jednání u soudu v červnu.

Resort spravedlnosti se omluví podnikateli Zadehovi kvůli odposlechům ve spisu, rozhodl Ústavní soud

Číst článek

Z 15 obžalovaných v kauze jeden v průběhu let zemřel. Sosík uvedl, že další dva jsou spolupracující obvinění, sedm dalších včetně Zadeha se postupně doznalo, dohody o vině a trestu se dávají dohromady.

Pro Sosíka je vzhledem k tomu, jak byla vedena obhajoba, Zadehovo přiznání překvapením. Doplnil, že roli mohlo sehrát to, že Zadeh je od jara 2014 omezený na svobodě, výjimkou bylo jen asi půlroční propuštění z vazby.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost loni na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení má usnadnit a zrychlit trestní řízení. Jak informoval server iROZHLAS.cz, jen za první tři měsíce letošního roku se uzavřelo 127 dohod. Zadeh už loni v prosinci projevil o dohodu zájem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme