Kauza ovlivňování svědků kolem Zadeha: část odsouzených podala dovolání k Nejvyššímu soudu

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek v kauze ovlivňování svědků kolem podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha. Odsouzení postupně doručují svá dovolání k Městskému soudu v Brně, který následně všechny podněty předá spolu se spisem nejvyšší instanci k rozhodnutí, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Městský soud podle své mluvčí Petry Hovorkové postupně obdržel dovolání Jana Šebka, Záviše Löffelmanna a Evy Halamkové. Celkem je odsouzených šest, mezi nimi také Zadeh, který si má odpykat osm let ve vězení a který zatím dovolání nepodal.

Zadeh se snažil ovlivňovat svědky, rozhodl pravomocně soud. Trest mu zvýšil na osm let

Číst článek

Podle pravomocného verdiktu se Zadeh snažil přimět svědky v rozsáhlé kauze daňových úniků, kde je hlavním obžalovaným, k nepravdivé výpovědi. Odvolací Krajský soud v Brně jej potrestal za křivé obvinění, nadržování a podplácení, stejně jako prvoinstanční městský soud.

Podle krajského soudu ale šlo o organizovanou skupinu, u všech obžalovaných včetně Zadeha tedy použil přísnější sazbu. Zadehovi zvýšil trest ze 3,5 roku vězení na osm let. Do vězení poslal nepodmíněně také další čtyři obžalované, původně dostali podmínky.

Halamková si má odpykat šest let a čtyři měsíce, advokát Löffelmann 5,5 roku. Martinu Veselému Krajský soud v Brně uložil souhrnný trest sedm let vězení. Bývalý policista Šebek si vyslechl šestiletý souhrnný trest. S trestem dva roky s podmínečným odkladem na čtyři roky vyvázl advokát Ondřej Kučera, který byl spolupracujícím obviněným.

Zadeh už dříve označil trestní řízení za komedii a soud za brněnskou justiční mafii. Obžalobu označil za nesmysl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme