Zadeh v souvislosti s íránskou žádostí do vazby nepůjde, soud ho propustil

Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh byl propuštěn na svobodu a do vazby, kterou pro něj žádal státní zástupce, nepůjde. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Brně. Íránec s českým občanstvím je v Česku obviněn z rozsáhlých daňových úniků a v pondělí byl propuštěn na kauci z vězení. Vzápětí byl však znovu zatčen na základě mezinárodního zatykače, který vydala jeho původní vlast.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh | Zdroj: ČTK

Írán chtěl Zadeha vydat kvůli někdejšímu obchodnímu sporu v Dubaji. Trestní oznámení na podnikatele podal jeho někdejších obchodní partner.

Návrh na předběžnou vazbu podalo brněnské krajské státní zastupitelství s tím, že postupuje striktně podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních.

„Soud dospěl k závěru, který byl jasný již při pondělním zatčení mého klienta ve věznici v Brně-Bohunicích. Je českým občanem a ČR vydává své občany do Íránu, jen pokud oni sami s tím souhlasí. Pan Zadeh nesouhlasí. Vše je tedy jasné,“ citovala agentura ČTK Zadehova advokáta Pavla Čapčucha.

Stejně situaci vnímá i Zadeh, který po svém propuštění ostře kritizoval státní zastupitelství. Do týdne chce svolat tiskovou konferenci, k níž se ke svým kauzám podrobně vyjádří. Nyní pojede do Prahy za rodinou.

Novinářům řekl, že rozhodně nemá v plánu utéct. Počítá s tím, že se 8. března zúčastní zahájení procesu u brněnského krajského soudu v případu daňových úniků.

Zadeh je v ČR podezřelý z rozsáhlých daňových úniků při obchodech s palivy se škodou 2,5 miliardy korun. Hrozí mu až 13 let vězení.

Ve vazbě strávil 22 měsíců a v pondělí byl propuštěn na kauci 150 milionů korun, což je jedna z nejvyšších kaucí zaplacených v České republice. Ihned jej však zatkla policie.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme