Zadluženost domácností se podle Práva zvyšuje

Lidové noviny píší o tom, že EU začala řešit neobvyklý spor - jde o Karlovarské oplatky. Velmi výkonného zloděje zatkla nedávno policie, informuje Mladá fronta Dnes. Firma Český olej je podle Hospodářských novin připravena vzdát se své majority ve firmě Setuza. Právo konstatuje, že lidé z Česka omezili spoření a více si půjčují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Evropská unie řeší spor o slavné Karlovarské oplatky. Jak si všimly Lidové noviny, představitelé vysídlených sudetských Němců v evropském parlamentu napadli požadavek české vlády, aby EU chránila název Karlovarské oplatky. Vláda požaduje, aby Unie ochraňovala geografické označení původu tohoto zboží, které by pak nesměl používat žádný zahraniční výrobce.

Předseda bavorské pobočky Sudetoněmeckých krajanských sdružení Bernd Posselt podal coby poslanec Evropského parlamentu interpelaci, v níž označuje pečení oplatek za "tradiční know-how pekařských rodin sudetoněmeckého původu. Ty po vysídlení přenesly tradici tohoto pečiva do Německa a Rakouska. Posseltovi se nelíbí, že pokud by Karlovarské oplatky získaly ochrannou známku, výrobci z jiných regionů by tento název nemohli používat. Navíc se podle Posselta nejlepší Karlovarské oplatky dnes vyrábějí v německém městě Dillingen na Dunaji, citují ho Lidové noviny.

Desítky sekaček na trávu, motorových pil, brusek, vysavačů, televizorů a starožitností, ale třeba i chodský kroj ukradl ze stovek chat a chalup především na jihu Čech pětačtyřicetiletý muž z Prahy. Jak píše Mladá fronta DNES, muže, který je jedním z největších samostatných zlodějů v historii Česka, dopadli kriminalisté v září po deseti letech.

Podle některých odhadů se vloupal až do tisíce domů. Ukradené věci měl v devíti zemědělských objektech po celém Česku. Byl totiž díky své rodině dobře finančně zajištěný a vyšetřovatelé se domnívají, že loupil pro radost. Stíhaný je na svobodě a za krádeže mu hrozí až osm let vězení, uzavírá Mladá fronta DNES.

Lidé z Česka omezili spoření a více si půjčují peníze. Domácnosti dluží bankám už více než 336 miliard korun. Zadluženost domácností, ať už půjčkou na byt, auto nebo na spotřební zboží, se za posledních deset let podle deníku Právo zvýšilo 800krát. Češi si tak už začínají zvykat na model typický v zemích západní Evropy, kde bývá zadluženost domácností ještě daleko větší, než u nás v současnosti.

Policie začala prověřovat, kdo se snaží do českých škol distribuovat knihu nazvanou Osvětim, fakta versus fikce a zda tím nespáchal trestný čin. Lidové noviny informují, že někteří učitelé dějepisu, kteří publikaci popírající holocaust obdrželi, už podali na policii trestní oznámení. Připojilo se k němu i ministerstvo školství.

Z Lidového domu unikla pracovní verze předvolebního billboardu sociálních demokratů. Na svých stránkách ho představuje deník Právo. Billboardu vévodí oranžová barva podkladu, která má oproti dříve používané žluté výrazněji zaujmout oči voličů. Hlavním heslem pak je být Jistota a prosperita.

Firma Český olej je podle Hospodářských novin připravena vzdát se své majority v potravinářské firmě Setuza. Většinu získala předevčírem díky tajné smlouvě s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Pokud vláda přistoupí na oddlužení Setuzy, je její majoritní vlastník ochotný upravit majetkové poměry ve firmě, potvrdil deníku zástupce Českého oleje Tomáš Pitr.

Ukrajinské úřady zakázaly jezdit po tamních silnicích kvůli technickým vadám 136 autobusům od české firmy Karosa. Téměř třetina ze všech českých Karos, které na Ukrajině jezdí, se bude moci do provozu vrátit až po odstranění závad. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na zprávu ukrajinského ministerstva dopravy. Podle Karosy jde o staré vozy, které se do země dostaly jako ojeté.

Pokuty za špatně odvedené daně se možná brzy sníží. Počítá s tím novela zákona o správě daní a poplatků, kterou ve čtvrtek doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Za návrhem stojí poslanci sociální demokracie, kteří si podobně jako ministerstvo financí slibují, že lidé začnou víc platit daně, a ne utíkat před finančními kontrolory.

Stát si nyní účtuje sankci 0,2 procenta dlužné částky denně, což při přepočtu na roční úrokovou sazbu odpovídá sedmdesáti třem procentům. To je nejvíc z celé Evropské unie. Poslanecký návrh chce penále za nezaplacené daně podstatně zmírnit. Trestem by mělo být zvýšení doměřené sumy o 20 procent a namísto penále by si stát účtoval jen úrok z prodlení, uvedly Hospodářské noviny.

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme