Zadlužování českých domácností by se podle exekutorů i soudců mělo předcházet prevencí

Vysoké odškodnění za neoprávněnou exekuci. To je hudba budoucnosti moderní exekuce. Každý věřitel by si tak rozmyslel, jestli někoho bude stíhat. Exekutoři se ale shodují v jednom. Nejlepší obrana proti dluhům je dluhy vůbec nevytvářet. Za vinu je přitom kladou nejen dlužníkům, ale i věřitelům. A pokud už k tomu dojde, otázkou zůstává, kdo může dluh vymáhat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce (ilustrační foto)

exekuce (ilustrační foto) | Foto: a-kontra.net

„Dluhy musí projít soudem, protože jedině soudní řízení může garantovat, že se účastníkovi dostane skutečně soudní ochrany, že bude mít spravedlivý proces, že jeho ústavní a lidská práva budou ochráněna,“ vysvětluje místopředseda městského soudu v Praze Tomáš Motl.

Zároveň ale uvádí, že o některých pohledávkách soudy rozhodovat nemusí:

Přehrát

00:00 / 00:00

O exekucích natáčela Marie Sýkorová

„Samozřejmě je otázka, jestli se tak musí dít i u malých pohledávek, u specifických pohledávek, protože platí to, že systém soudního vymáhání je jeden z nejdražších.“

Naopak podle Jiřího Proška, prezidenta Exekutorské komory, přecházejí některé případy ze správních úřadů opět pod hlavičku soudu:

„Registruji to, že je poměrně dost intenzivní snaha o to, ulevit Českému telekomunikačnímu úřadu, který je dnes samozřejmě přetížený, a tu práci dát na soudy. Osobně bych považoval za vhodnější s ohledem na zájmy daňových poplatníků, aby ty věci, které můžou, řešily správní úřady. Protože ty jsou samozřejmě podstatně levnější.

Jak soudci, tak exekutoři se shodují v tom, že ke snížení zadluženosti českých domácností by měla přispět účinná prevence. Lidé by si měli více zjišťovat, za jakých podmínek si mohou půjčovat. Naopak věřitelé by měli předcházet situacím, které vedou ke správnímu řízení.

„Jeden z hlavních problémů nárůstu zadlužení naší společnosti a následné nutnosti vymáhat dluhy vidíme v tom, že se do určité míry chovají nerozumně i samotní věřitelé. Každý budoucí dlužník by si měl včas uvědomit, co ho bude jeho dluh stát, co všechno bude muset zaplatit. Nejen věřiteli, ale třeba i protistraně. Jaké náklady s tím bude mít spojeny. Aby se nenechal tak snadno zlákat k tomu vzít si úvěr,“ uvádí Mottl.

„Osobně bych, byť jsem exekutor, chtěl žít ve společnosti, kde se budou respektovat rozhodnutí soudu, rozhodnutí správních orgánů a exekutoři nebudou zapotřebí,“ dodává Prošek.

Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme