Žádný kofein, bagety bez majonézy. Školní automaty mají být 'zdravější'

Ze školních automatů a bufetů zřejmě brzy zmizí potraviny a nápoje s umělými sladidly, majonézou nebo kofeinem. Navrhuje to vyhláška, kterou zpracovalo ministerstvo školství ve spolupráci s resortem zdravotnictví. Snadná dostupnost energeticky bohatých pochutin a nedostatek pohybu jsou podle autorů vyhlášky hlavními příčinami dětské obezity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejní automat, automat na jídlo | Foto: Filip Jandourek

Z šetření České školní inspekce vyplynulo, že pochutiny, které teď automaty ve školách nabízí, jsou plné cukru a tuku.

Vyhláška chce proto zakázat všechny iontové, kofeinové a energetické nápoje, obložené bagety budou muset být bez majonézy, kečupu nebo dresinku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je nutné regulovat nabídku ve školních automatech? Téma pro Miroslava Kobernu z Potravinářské komory a Margitu Slimákovou z iniciativy Skutečně zdravá škola

Potravinářská komora má ale k regulaci své výhrady, domnívá se, že vyhláška není dobře připravená.

„Pokud bude sortiment nutričně vyvážený, nemáme s tím žádný problém. Nás spíš irituje neustálá snaha dělení na zdravé a nezdravé potraviny. Nezdravá potravina je pouze potravina zkažená, jinak legislativa žádnou nezdravou potravinu nezná,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu zástupce komory Miroslav Koberna.

„Místo abychom řešili příčiny, tak se snažíme řešit důsledky. Důsledek je obezita, ale příčina není pokrm nebo nápoj. Tou je absolutní nehybnost dětí,“ podotkl.

Margit Slimáková z iniciativy Skutečně zdravá škola tento argument odmítá. Špatný zdravotní stav dětí podle ní jednoznačně souvisí i s tím, co jedí.

Zákaz prodeje nezdravých potravin a nápojů ve školách je v zákoně zakotven od září loňského roku. Dosud ale chyběla vyhláška, která by specifikovala povolený sortiment školních automatů a bufetů. Její návrh má za sebou připomínkové řízení, schválena by měla být v únoru. Pak bude následovat několikaměsíční přechodné období, aby se školy i dodavatelé mohli podmínkám přizpůsobit.
(zdroj: ČTK)

„I kdyby se hýbaly od rána do večera, což nemůžou, tak to nevyřeší nezdravé jezení. Omezení konzumace zdraví neprospěšných potravin, které z výživového hlediska nejsou potřeba, aby děti konzumovaly, je naprosto nezbytné. Je to celosvětový trend,“ zdůraznila Slimáková.

Vyhláška dopadne i na výrobky z programu Mléko do škol

Vyhláška obsahuje mimo jiné i požadavek na maximální obsah přidaného cukru u výrobků zařazených do programu Mléko do škol. Stanovenou hranici, která vychází z podmínek národního programu, nesplňují smetanové a tvarohové výrobky, jako jsou například Lipánek, Pribináček nebo Bobík.

Potravinářské komoře se nelíbí, že jsou výrobky z tohoto programu do vyhlášky zařazeny, ačkoliv jsou podmínky podpory definovány v jiné národní i evropské legislativě. Iniciativa Skutečně zdravá škola naopak ministerský návrh hájí.

„Bohužel v tomto programu byly výrobky, které neodpovídají dnešním poznatkům, co patří do zdravé výživy. Mnohé z těchto výrobků mají nadbytečné množství cukru, některé mají nadbytečné množství tuku a potom je otázka do pranice, jestli děti musí dostávat potraviny s některými aditivy, umělými sladidly a podobně,“ upozornila Margit Slimáková.

Nabídka jídelních automatů ve školách | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme