Žádný náznak změny, ukáže až čas, komentují parlamentní strany nové vedení ODS

Představitelé ostatních parlamentních stran vidí budoucnost ODS různě. Podle hnutí ANO občanští demokraté nemají moc šancí udržet se ve vysoké politice. Naopak TOP 09 se na spolupráci s pozměněným vedením strany těší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres ODS v Olomouci, Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že se nový předseda ODS nenechá strhnout politikou nulové tolerance.

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek si ovšem myslí, že Fialův kandidátský projev nepřinesl nic nového.

„Přiznám se, že v tom projevu jsem nějaký náznak změny nebo poučení se z osudu ODS nenašel. Projev mi připadal z hlediska nějakého obsahu politického poměrně velmi plochý a zase se v něm pořád opakovaly staré mantry svobody bez toho, že by se mluvilo také o povinnostech a závazcích,“ vysvětlil.

Podobný pocit má i šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek: „Když jsem dneska chvilkami sledoval průběh kongresu ODS a vstoupení některých lidí, tak bohužel musím konstatovat, že se nic nového naši občané nedozvěděli. Bohužel si myslím, že vývoj v té straně spíš půjde ke dnu.“

Nový předseda ODS Fiala dostal velmi silný mandát. Druhým mužem strany je Zahradil

Číst článek

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se na spolupráci s občanskými demokraty těší. Podle KDU-ČSL, Úsvitu přímé demokracie i komunistů ukáže až čas, zda byl Petr Fiala pro ODS dobrou volbou.

Okamura: Charisma není to hlavní

„Zvolení pana předsedy Fialy, zda je správnou volbou, teprve ukáže budoucnost, dopředu předjímat je velmi složité. Nicméně není to žádné překvapení, protože Petr Fiala byl jasným favoritem volby,“ potvrdil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Delegáti olomouckého kongresu ODS zvolili do čela strany bývalého ministra školství, poslance Petra Fialu. Ve volebním souboji drtivě porazil europoslance Edvarda Kožušníka a dlouholetou místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou. Prvním a statutárním místopředsedou ODS se stal europoslanec Jan Zahradil.

„Já si myslím, že v této fázi není snad ani důležité pro ODS, jaké by měl mít předseda charisma, ale hlavně aby to byl slušný a poctivý člověk, který nezradí program a jejich voliče,“ upozornil předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura.

ODS už nemá voličům co nabídnout, konstatoval předseda KSČM Vojtěch Filip, Petr Fiala přesto stranu může vyvést z problémů:

„Pokud pan Fiala najde programový záchyt Občanské demokratické strany, tak jistě může mít zázemí v české politice jako středopravá strana, pokud nenajde, tak podle mého soudu chyby, kterých se dopustila, už občané nebudou chtít opakovat.“

Květa Moravcová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme