Žádný puč se nekonal, říká Marek Černoch z hnutí Úsvit

Opoziční hnutí Úsvit přímé demokracie zažívá vnitřní rozkol. Bez vědomí dosavadního předsedy Tomia Okamury se většina členů poslaneckého klubu rozhodla založit novou stranu, která má hájit národní zájmy. Nechtějí se prý už zviditelňovat prostřednictvím excesů svého lídra. Naším cílem je získat nové členy, říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Černoch, Úsvit - Národní Koalice | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vaším lídrem je stále Tomio Okamura, uznáváte ho?

Uznávám Tomia Okamruru. Vážím si ho, je to pracovitý člověk a nic se na tom nemění. Znovu opakuji, že žádný puč se nekonal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud má hnutí fungovat, tak musí mít členskou základnu, říká předseda poslaneckého klubu Marek Černoch z hnutí Úsvitu

Je hnutí Úsvit passé?

Bylo to myšleno tak, že vznikne politická strana, která bude mít možnost integrovat jiná hnutí, strany a samozřejmě i hnutí Úsvit tak, abychom mohli v první řadě přijímat členy a vytvářet členskou základnu, což u hnutí Úsvit do dnešního dne nebylo.

Kolik lidí integrovala ta nová strana?

Dnes jsme se bavili s Tomiem Okamurou i předsedou strany Pro sport a zdraví Zdeňkem Kubcem, což je velké hnutí, které má 160 zastupitelů.

Hnutí Úsvit se rozpadá. Jeho poslanci chtějí založit novou stranu

Číst článek

Říkáte, že jste jednal s Tomiem Okamurou. Ten ale zní spíš rozčarovaně podle vyjádření v agenturách a médiích. Myslíte si, že s vámi bude spolupracovat?

Mě velmi překvapila tisková konference a to, co tam bylo řečeno, protože prapůvodně tento nápad byl vyřčen na ideové konferenci hnutí Úsvit v září loňského roku. V pátek jsme se o tom bavili, proto mě docela zaskočila ta reakce. Věřím a doufám, že spolu budeme spolupracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura

Musíme se vrátit k programovým hodnotám, které jsme měli - přímá demokracie, volba a odvolatelnost politiků. To jsou základní témata, se kterými jsme šli do voleb. V současné době jsme byli spíše vnímáni na té straně islám a imigranti. To si myslím, že je špatně, protože ve chvíli, kdy kdokoli cokoli řekl, tak byl okamžitě nazván rasistou a xenofobem.

Hlavním záměrem bylo zbavit se Tomia Okamury jako lídra?

Ne, vůbec.

Ale už není vaším lídrem?

Je lídrem.

Ale čeho?

Je to předseda hnutí Úsvit.

Které má nyní kolik členů ve sněmovně?

Má devět členů.

Vy jste stále členem Úsvitu?

Ano, samozřejmě jsem členem Úsvitu.

A co tedy zakládáte?

To byl včera nápad, se kterým jsem předstoupil před poslanecký klub stejně jako předtím Tomio Okamura. A poslanci spíše začali hodnotit vizi, že by se měla vytvořit strana, která bude moci začít plnit hodnoty, které má mít. A to je v první řadě členská základna. Rok nám bylo vytýkáno novináři i sympatizanty, že je nás jenom devět. Opravdu je to špatně. Pokud má fungovat hnutí nebo strana, tak musí mít členskou základnu.

Ve sněmovně tedy je stále hnutí Úsvit, které vede Tomio Okamura, a vy ho uznáváte jako svého lídra a jste stále součástí tohoto hnutí. Na tom se nic nezměnilo?

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura | Foto: ČTK

Na tom se vůbec nic nezměnilo. Není tady žádný puč, nic takového, nesmysl.

Kdy ta nová strana vznikne?

Včera jsme se bavili opravdu spíš o té vizi s tím, že není nic dáno, nic není dojednáno. Je to teď spíše procesní krok do budoucna tohle všechno vytvořit, protože to není ze dne na den. Je potřeba jednat i s hnutími, se kterými bychom mohli navázat spolupráci. V tuto chvíli to není o tom, že se včera představilo něco, co je hotové.

Veronika Sedláčková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme