Žádost o vydání Babiše a Faltýnka? Jediným možným důvodem může být ovlivnění voleb, řekl Pelikán

Police nemohla mít pro žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) rozumný důvod. Jediným důvodem může být ovlivnění těchto voleb. V rozhovoru pro týdeník Respekt to uvedl jejich stranický kolega a ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který tak napadl postup policie. Vyšetřovatelé o vydání obou požádali začátkem srpna, a to pro podezření ze spáchání podvodu při získání dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

„Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl ministr Pelikán v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Bez souhlasu to nevyjde

Interview v týdeníku Respekt vyšlo i přes výhrady ministra. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo. Máme autorský zákon, bez mého souhlasu rozhovor nevyjde,“ řekl Pelikán.

„Police nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity,“ poznamenal Pelikán, který stejně je stejně jako Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek členem hnutí ANO.

„Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ dodal ministr.

Bude policie žádat sněmovnu znovu?

Názor podle svých slov opírá o svou 'desetiletou zkušenost advokáta' a upozornil, že žádost o vydání k trestnímu stíhání bude mít platnost jen do dne voleb.

Skončí Babiš ve vězení? Otázky a odpovědi v dotační kauze Čapí hnízdo

Číst článek

„Potom buď Andrej Babiš nebude zvolen do Poslanecké sněmovny, a v takovém případě by už nikdo žádnou žádost podávat nemusel, anebo zvolen bude, a v takovém případě tu žádost bude třeba podat znovu,“ podotýká Pelikán.

Vyšetřovatelé by v případě znovuzvolení Babiše s Faltýnkem museli žádost podat znovu také podle předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové z ODS, která si k tomu vyžádala právní posudek. Tento názor zastává i místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09.

Ministr Pelikán měl také podle svých slov už dva roky informace, že se tohle před volbami stane. K podstatě kauzy se pak odmítl vyjadřovat vzhledem k tomu, že se případ podle něj dostane na stůl státnímu zastupitelství a možná i soudu.

Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie

Číst článek

Rovněž Andrej Babiš už dříve mluvil o ovlivňování voleb. „Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl předseda hnutí ANO.

Pelikán ale takové přirovnání odmítl. „Andrej Babiš není první, kdo u nás takovéto nevhodné přirovnání používá. Mně to vždycky vadí, protože myslím, že zaplať pánbůh je zcela nesrovnatelné to, co se dělo v padesátých letech, s čímkoli, co nám může dnes vadit,“ uvedl pro Respekt ministr spravedlnosti.

Kauza Čapí hnízdo

Bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a předseda poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od předloňského roku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Okolnosti dotace prověřuje také Evropský úřad proti podvodům. Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme