Žádost o vydání Babiše a Faltýnka? Jediným možným důvodem může být ovlivnění voleb, řekl Pelikán

Police nemohla mít pro žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) rozumný důvod. Jediným důvodem může být ovlivnění těchto voleb. V rozhovoru pro týdeník Respekt to uvedl jejich stranický kolega a ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který tak napadl postup policie. Vyšetřovatelé o vydání obou požádali začátkem srpna, a to pro podezření ze spáchání podvodu při získání dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

„Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl ministr Pelikán v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Bez souhlasu to nevyjde

Interview v týdeníku Respekt vyšlo i přes výhrady ministra. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo. Máme autorský zákon, bez mého souhlasu rozhovor nevyjde,“ řekl Pelikán.

„Police nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity,“ poznamenal Pelikán, který stejně je stejně jako Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek členem hnutí ANO.

„Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ dodal ministr.

Bude policie žádat sněmovnu znovu?

Názor podle svých slov opírá o svou 'desetiletou zkušenost advokáta' a upozornil, že žádost o vydání k trestnímu stíhání bude mít platnost jen do dne voleb.

Skončí Babiš ve vězení? Otázky a odpovědi v dotační kauze Čapí hnízdo

Číst článek

„Potom buď Andrej Babiš nebude zvolen do Poslanecké sněmovny, a v takovém případě by už nikdo žádnou žádost podávat nemusel, anebo zvolen bude, a v takovém případě tu žádost bude třeba podat znovu,“ podotýká Pelikán.

Vyšetřovatelé by v případě znovuzvolení Babiše s Faltýnkem museli žádost podat znovu také podle předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové z ODS, která si k tomu vyžádala právní posudek. Tento názor zastává i místopředseda výboru Martin Plíšek z TOP 09.

Ministr Pelikán měl také podle svých slov už dva roky informace, že se tohle před volbami stane. K podstatě kauzy se pak odmítl vyjadřovat vzhledem k tomu, že se případ podle něj dostane na stůl státnímu zastupitelství a možná i soudu.

Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie

Číst článek

Rovněž Andrej Babiš už dříve mluvil o ovlivňování voleb. „Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl předseda hnutí ANO.

Pelikán ale takové přirovnání odmítl. „Andrej Babiš není první, kdo u nás takovéto nevhodné přirovnání používá. Mně to vždycky vadí, protože myslím, že zaplať pánbůh je zcela nesrovnatelné to, co se dělo v padesátých letech, s čímkoli, co nám může dnes vadit,“ uvedl pro Respekt ministr spravedlnosti.

Kauza Čapí hnízdo

Bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a předseda poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od předloňského roku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Okolnosti dotace prověřuje také Evropský úřad proti podvodům. Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme