Žádosti o lázně se posuzují přísněji. Kvůli omezení péče

Kdo chce jet do lázní takzvaně 'na pojišťovnu', má nejvyšší čas o to požádat. Omezení lázeňské péče, které plánuje ministerstvo zdravotnictví, by mělo sice platit až od poloviny příštího roku. Lékaři i pojišťovny jsou ale přísnější už teď. A lázně neví, co je čeká.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňské procedury

Lázeňské procedury | Foto: Lázně Poděbrady

Lázeňská zařízení už letos hlásí o 15 procent méně pacientů, kterým lázně platí pojišťovna. Další pokles je čeká příští rok.

„Platí zde to, že tento segment nebude krácen o více než půl miliardu v sumárních úhradách za celý rok, než se ten nový systém zavede, což činí asi 15 procent omezení péče podle indikačního systému tak, jak je nyní modelován,“ potvrdil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o omezení lázeňské péče připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál

Kdo chce jet do lázní, neměl by tedy váhat a vyřídit si formality co nejrychleji.

„Řada lidí říká: 'No tak jsem tu naposled letos, já už příští rok lázně nedostanu, a já na to nebudu mít'. Tam já bych chtěl všechny uklidnit, že změny, o kterých se mluví, indikační seznam pořád bude platit a pořád lázně na náklady zdravotního pojištění budou existovat,“ upozornil prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha a vysvětlil, jak má pacient o lázně požádat:

„Navštíví svého praktického lékaře a požádá ho, aby posoudil, zda splňuje kritéria pro lázeňskou péči nebo ne. A pokud ta letošní platná kritéria splňuje a nebyl v lázních za posledních 12, respektive 24 měsíců v některých případech, tak tam asi není zásadní důvod, aby péče byla odmítnuta.“

„Rozhodně nevyčkávat, neodkládat. Samozřejmě že u opakovaných pobytů jsou určitá pravidla pro to další poskytnutí. Pokud už pacienti se blíží tomu roku od minulého pobytu, tak by rozhodně žádost o sepsání návrhu neměli odkládat. I nějaká doba samozřejmě vždycky uplyne od navržení, schválení a do realizace,“ myslí si primářka třeboňských lázní Olga Vačkářová.

Pojišťovny tvrdí, že omezení nebude tak razantní. Už teď prý posuzují žádosti přísněji.

„Už i během letošního roku se poukazy přeci jenom pečlivěji zkoumaly, zda-li ten člověk opravdu do lázní jet musí. Tak samozřejmě naši revizní lékaři budou více kontrolovat ty návrhy. Ale je třeba říci, že návrhů už v letošním roce bylo méně, a předpokládáme, že lékaři už v tak velké míře nebudou doporučení podepisovat,“ uklidňuje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme