Zadržení Víta Bárty zřejmě souvisí s odposlechy lobbisty Janouška a exprimátora Béma

Zadržení předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a vedoucího analytického odboru protikorupční policie Jana Petržílka pravděpodobně souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma. S informací přišel server Novinky.cz, České tiskové kanceláři ji pak potvrdil důvěryhodný zdroj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta | Zdroj: ČTK

Odposlechy zveřejněné loni Mladou frontou DNES poukazují na Janouškův vliv na fungování Prahy pod Bémovým vedením. Deník tehdy napsal, že odposlechy pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS) a z ní v roce 2009 unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil Bárta.

Server Novinky.cz upozornil, že zadržený kriminalista Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS. K protikorupčnímu útvaru, který se následně odposlechy zabýval, Petržílek přešel ve stejné době, kdy byly zveřejněny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajném zadržení Víta Bárty mluvili advokátka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová a reportér Mladé fronty Dnes Tomáš Syrovátka

Bártu a Petržílka ve čtvrtek zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce, která se zabývá trestnou činností policistů, podle serveru Česká pozice zapečetila Petržílkovu kancelář. Předseda Věcí veřejných Bárta zatím není ve vazbě.

Marvanová: Vyšetřit obsah odposlechů, nikoli jen okolnosti jejich úniku

Kdyby se potvrdilo, že zadržení Víta Bárty souvisí s odposlechy Romana Janouška, které pořídila v roce 2009 BIS - a že Bárta je koupil od někoho z tajné služby, bylo by to vážné obvinění.

„Takovéto zacházení s utajovanými informacemi, je závažnou věcí, ale na druhou stranu nemám v tuto chvíli jen informace z médií a ty ještě nejsou potvrzené,“ zdůraznila Hana Marvanová, advokátka iniciativy Veřejnost proti korupci.

Víta Bártu údajně zadržela GIBS kvůli vynášení tajných policejních informací

Číst článek

„Ale pokud by to byla pravda, tak by pro mě bylo s podivem, že se nevyšetřuje, nebo nevím, jaké jsou výsledky vyšetřování obsahu uniklých odposlechů.“

Marvanová zdůraznila, že před rokem a půl vznikla iniciativa Vraťte nám stát, protože z odposlechů vyplynulo, že vliv na politiky mají tzv. kmotři v pozadí.

„Bohužel parlament žádnou vyšetřovací komisi nezřídil, nic se nevyšetřilo a teď je tedy je informace o tom, že by se mělo šetřit, jak odposlechy unikly. Ale podle mě se věc musí vyšetřit v celém rozsahu včetně toho, co ty odposlechy ukázaly,“ poznamenala Marvanová.

mkp, dab, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme