Zahájili jsme dvě správní řízení, oznámil úřad, který sleduje hospodaření politických stran

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v pátek uvedl, že učinil kroky směřující k zahájení dvou správních řízení souvisejících s nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrou fázi kampaně nechává většina politických stran na podzim - až se lidé vrátí z dovolených. | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Úřad v oznámení uvádí, že shledal možné pořušení pravidel týkajících se volebních kampaní. S kým ale správní řízení zahájil už neuvedl.

„V prvním případě se jedná o účast na kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru Úřadu prostřednictvím inzerce v celostátním deníku. V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli,“ píše v oznámení předseda úřadu Vojtěch Weiss.

Úřad sleduje sociální sítě politiků. Ne každý má profil před volbami řádně označený

Číst článek

Správní řízení se subjekty je neveřejné, úřad tak neuvedl žádné další podrobnosti. Oficiální stanoviska úřadu lze tak očekávat až po skončení řízení.

Doručením o zahájení správního řízení začne běžet třicetidenní lhůta pro vydání rozhodnutí. Podle Weise je správní řízení neveřejné, a proto nelze podávat podrobnější informace. „V okamžiku, kdy rozhodnutí úřadu budou v právní moci, budeme o výsledku předmětných správních řízení adekvátně informovat veřejnost,“ doplnil Weis.

Média v minulosti spekulovala o tom, že se úřad zabývá například knihou bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), nazvanou O čem sním, když náhodou spím, nebo žlutými billboardy, které naopak poukazují na Babišova pole s řepkou. Podle médií by se úřad mohl zabývat i Českou asociací satelitních operátorů nebo společností Uber, které měly v tisku placenou inzerci proti novelám zákona. Weis ale nic podrobnějšího sdělit nechtěl.

Úřad vznikl letos v Brně, správní řízení jsou první, která ve své činnosti zahájil. Úkolem instituce je kontrola financování politických stran a hnutí, což dosud dělá kontrolní výbor sněmovny. Úřad si od něj agendu postupně převezme. Bude hlídat i dodržování stanovených horních hranic nákladů volebních kampaní. U sněmovních voleb je to 90 milionů korun. Za prohřešky může ukládat finanční sankce.

rez, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme