Zahrada u školy v pražských Bohnicích učí děti správně mluvit

Mezi čtyřmi stěnami ve školní třídě děti žížalu nepotkají. Může se jim ale připlést do cesty na barevné cestě nebo u domečku se zrcadlem a ústy. Právě tam se malí školáci učí správně mluvit. Dobře navržená školní zahrada je prostorem pro hru, kreativní výuku, nabízí ale i kontakt dětí s přírodou, který má vliv na jejich rozvoj. Třeba jako ta u Církevní školy Don Bosco v Praze-Bohnicích, kterou učitelé využívají k výuce výslovnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logopedické vady pomáhá odstranit i tato pomůcka | Foto: Klára Bílá

Ve třídě je 12 dětí. Všichni si postupně do kapes dávají dvě barevné pastelky a obyčejnou tužku a jdou objevovat tajemství zahrady.

Po pestrobarevné cestě se rozeběhnou skoro všichni, aby splnili nový úkol. Za úkol mají namalovat mapu zahrady jako zapomenutého ostrova. A bohnické sídliště se v tu chvíli otřásá ozvěnou dětských hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradiční školní zahradu v pražských Bohnicích si prohlédla reportérka Klára Bílá

Učitelka Marjánka ukazuje foukadla, zvukovody a celý logopedický domek. Logopedicky zaměřené prvky pocházejí z atelieru Strašné dítě. Vymyslela je a realizovala skupina pod vedením Lenky Klodové.

Venkovní prostor je pro děti velmi důležitý a zahrada je kolikrát jedinou možností, jak přírodu školákům přiblížit, myslí si maminka předškolačky Štěpánka Šoupalová.

„Ty děti poznávají život. Když to dotáhnu do extrému, tak zrození, katarze, zánik a třeba i smrt, ať se jedná o kytičku nebo třeba zvířátko,“ říká.

Jeden z logopedicky zaměřených prvků v zahradě bohnické školy | Foto: Klára Bílá

Přitom městské prostředí poskytuje málo příležitostí pro volnou hru dětí. V zahraničí je to trochu jinak než u nás.

„To je právě výhoda našich škol, že většinou zahradu mají, ale vlastně ji nevyužívají. V zahraničí většinou s tímto problémem bojují, že ani není ten prostor, kam s nimi vyběhnout,“ vysvětluje Petra Hrubošová z nadace Proměny, která zahradám pomáhá změnit podobu.

A přitom zahrada je místem pro hru a třeba pohyb na ní má vliv na zdraví dítěte i odolnost. A žížala na cestě je pak už jen bonus.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme