Zahraniční manažeři odcházejí z hranické továrny LG.Philips Displays, informuje MfD

Továrnu LG.Philips Displays v Hranicích podle Mladé fronty Dnes opouštějí zahraniční manažeři. Firma s tím údajně počítala - ne ale lidé, kteří cizincům pronajímali nemovitosti. Česko má přebujelou síť ambulancí, míní experti ze Sdružení pro výzkum zdravotnické soustavy - výsledky jejich šetření přinášejí Hospodářské noviny. Právo zjistilo, že po úřednících dostanou přidáno i zastupitelé. Lidové noviny varují, že hamburgery mohou být návykové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Hranickou továrnu LG.Philips Displays podle Mladé fronty Dnes opouštějí zahraniční manažeři, kteří v ní pracovali několik let. Vedení podniku tvrdí, že odchod Korejců a Holanďanů je dopředu plánovaný, připouští ale, že to firmě pomůže řešit současnou tíživou finanční situaci. Kdo s takovými plány ale nepočítal, jsou lidé, kteří cizincům pronajímali nemovitosti, uvedl list.

Jde o původní zaměstnance firem LG a Philips, kteří na Moravu přinesli know-how a jejichž kontrakty zde byly různě omezené. Jejich počet firma redukovala každým rokem a zaškolovala české zaměstnance, kteří je budou moci plnohodnotně zastoupit, řekla deníku mluvčí závodu Zuzana Fojtíková. Doplnila však, že se firma loučí se zahraničními manažery i proto, aby snížila náklady. V současné těžké finanční situaci je to totiž jedna z cest, jak ušetřit.

Kolik cizinců z vedení hranické továrny odešlo nebo ještě odejde, nechtěla Fojtíková upřesnit. Podle zdroje, který si nepřál zveřejnit jméno, odejdou ale v nejbližší době téměř všichni vysoce postavení manažeři. Ze zhruba desítky by měli zůstat jen tři. Závod LG.Philips Displays v Hranicích se dostal do vážných finančních problémů kvůli rozhodnutí mateřské společnosti LG.Philips Displays Holding, která na konci ledna oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Hranický závod, jemuž se chystá finančně pomoci i česká vláda, se nyní snaží oddělit od krachující mateřské firmy.

Naše země má o polovinu víc ambulancí na jednoho obyvatele než Německo, zjistily Hospodářské noviny. V analýze tuzemského zdravotnického systému to zjistili experti ze Sdružení pro výzkum zdravotnické soustavy. Z průzkumu vyplývá, že pouze 30 českých okresů má zhruba obdobnou hustotu ambulancí jako Němci. V dalších 30 je nabídka až o polovinu vyšší, občané 13 okresů mají k dispozici dokonce až dvojnásobek ordinací.

Zjištěná data podle expertů ukazují, kde jde v systému šetřit a jak zlepšit efektivnost na západoevropskou úroveň. Domnívají se, že u nás není možné udržovat dvě paralelní sítě odborných specialistů. Ordinace chirurgů, internistů či urologů jsou buď privátní, vysvětlují Hospodářské noviny, nebo fungují jako součást nemocnic. V obou sektorech pracuje na 15 000 lékařů. Obě ambulantní sítě se částečně překrývají a evidentně tudy neracionálně odtékají prostředky ze zdravotního pojištění. Podobný systém není nikde v Evropě, dodává list.

Po úřednících dostanou přidáno i zastupitelé, uvádí Právo. O pětiprocentním růstu jejich mezd by měl kabinet rozhodnut do března, aby už tento měsíc mohli dostat vyšší odměny s tím, že se jim rozdíl doplatí zpětně od ledna. Podle ministra vnitra Františka Bublana by obce s výplatou problémy mít neměly, protože s růstem platů počítaly a o peníze požádaly už při tvorbě svého rozpočtu.

Právo dále uvádí, že platy starostů, zastupitelů i hejtmanů závisejí na počtu obyvatel území, která spravují. Může to znamenat i několikatisícové rozdíly v platech. Například zatímco starosta města se zhruba 10 000 obyvateli bude brát 43 000 korun, pražský primátor Pavel Bém si přijde na 86 000 korun, dodává Právo.

Před hamburgery varují Lidové noviny. Mohou být totiž návykové. Podle odborníků se totiž člověku po tomto pokrmu rychle zvýší hladina krevního cukru. Když je unavený, je to příjemné - získá tak totiž rychle energii. Pak ale dochází k o to většímu psychickému propadu, dodává deník. V takové situaci je lépe vyhledat psychologa.

Jiná věc je to, pokračují Liové noviny, že takzvaný fast food ničí i tělo: je v něm naprostý nedostatek vlákniny, minerálních látek a vitamínů, zato obrovské množství cukrů, tuků, konzervačních přípravků a ochucovadel. Po měsíci stravování ve fast foodech je možné nejen přibrat několik kilo na váze, ale i odrovnat si játra, cévy a srdce.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme