Babiš: KSČM nemá problém s misemi v Iráku a Afghánistánu. A Pobaltí se navyšovat nebude

KSČM nemá problém s posílením misí české armády v Mali, v Iráku a v Afghánistánu. Po jednání vlády to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který s komunisty jedná o podpoře vlády pro druhý pokus o její sestavení. Sněmovna bude o posílení zahraničních misí jednat v pátek, podle Babiše ale na programu nebude debata o rozšíření kontingentu v Pobaltí, proti kterému má KSČM výhrady.

Praha (Aktualizováno: 13:48 30. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

KSČM kritizovala návrh vládního prohlášení chystaného kabinetu ANO s ČSSD kvůli závazku posilovat české zahraniční mise.

Pokud vláda bude chtít posilovat zahraniční mise, KSČM ji nepodpoří, popsal ultimátum Filip

Číst článek

Babiš ve středu uvedl, že o formulaci ještě jednal s předsedy KSČM a ČSSD Vojtěchem Filipem a Janem Hamáčkem. „KSČM nemá, jak jsem to pochopil, problém s navyšováním našich vojáků v Iráku, v Mali a v Afghánistánu,“ řekl Babiš.

„KSČM nechtěla navyšovat Pobaltí, a to je pravda, protože Pobaltí se nenavyšuje. Tím to považuju za vyřešené,“ řekl premiér Radiožurnálu. Mandát pro armádu v Pobaltí platí do konce ledna 2019.

Černý z KSČM: Je to nerozumné

Člen obranného výboru Alexander Černý z KSČM upozornil na to, že aby mohli vojáci vyjet na mise, musí plán ve stejném znění schválit Senát i Poslanecká sněmovna.

Novinářům řekl, že z pohledu KSČM je nerozumné, aby se zvyšoval počet českých vojáků v zahraničí. „Ani kdyby tam nešlo o to choulostivé Pobaltí, je tam o miliardu navíc a je to o třetinu vojáků víc v zahraničí,“ uvedl.

Podotkl také, že vláda potřebuje pro vyslání vojáků souhlas obou komor Parlamentu. „Musí to projít ve stejném znění, jako to schválili senátoři,“ řekl. „Když sněmovna změní byť datum nebo jedno číslo, jednu větu, tak to usnesení bude muset jít znovu do Senátu.“

Afghánistán, Mali...

Ještě letos by mělo v případě schválení návrhu odjet do Afghánistánu až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. Nově by se měli vydat do province Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Litva a Lotyšsko. Téměř 300 českých vojáků vyrazí na misi do Pobaltí v půlce června, oznámila Šlechtová

Číst článek

V Mali se má mandát zvýšit z 50 na 120 lidí. Česká armáda chce mít v zemi další jednotku, která by hlídala či doprovázela vojáky výcvikové mise Evropské unie.

Působnost českého zapojení by se zároveň měla rozšířit i na okolní země takzvaného Sahelu, a to v souvislosti s připraveným novým unijním mandátem mise, který by měl začít v roce 2018. Do mise OSN, která také v Mali působí, by se mohl zapojit malý expertní tým. Tato jednotka by měla mít do 30 vojáků.

Více vojáků, až 110 místo nynějších 65, má zamířit také do Iráku. Příští rok by do země mohla vyjet chemická jednotka. Armáda navíc čeká na vyjádření NATO, které v Iráku plánuje spustit vlastní misi. České jednotky by pak mohly být do této mise zapojeny a případně v ní i posíleny.

Barbora Valášková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme