Zahraniční velvyslanectví pomáhají Čechům v boji s korupcí

Bojovat s korupcí v České republice pomáhají i tři zahraniční velvyslanectví; britské, americké a německé. Podíleli se totiž na projektu organizovaném Transparency International a Respekt Institutem. O tom, jak úspěšně bojovat s podplácením, tak za podpory velvyslanectví mohli diskutovat čeští politici, úředníci, ale i podnikatelé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Korupční aféry, úplatkářství a netransparentnost při zadávání veřejných zakázek. Slova, které nás zvednou ze židle. Přidá-li se k nim ještě upřesňující šestimístná částka, překvapí nevybíravým slovníkem často i bezúhonní občané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blíže o korupci v reportáži Kateřiny Porcházkové

„Paradox korupce je, že čím více se o ní mluví, tím více jako by ji bylo. I v tom, že si někteří lidé, když slyší korupční příběhy, myslí, že není zakázka, která by nebyla uplacená. Boj proti korupci s sebou nese to, že se začnou odhalovat řady propojení, podivných rozhodnutí a neprůhledných transakcí, což vyvolá znechucení veřejnosti, že je to ještě horší, než si mysleli. Ale to je první krok k tomu, aby se začalo něco měnit,“ říká organizátor protikorupčního projektu, ředitel Transparency International David Ondráčka.

Boji proti lobbistickým praktikám a úplatkářství se věnuje už několik let i jeden z předních účastníků této akce, americký velvyslanec Norman Eisen. Ve Spojených státech si svým kritickým postojem vůči korupci získal respekt nejen politiků, ale i veřejnosti.

„Naše zkušenost s korupcí, přesahuje více než 2 století. Za tu dobu jsme zjistili, že chceme-li s podplácením bojovat, musíme mít fungující zákony, využívat je a k tomu vybudovat fungující kulturu správy věcí veřejných. V 21. století jsme se pak doučili, že je také důležitá transparentnost a otevřenost ve vládních kruzích. Právě vláda totiž musí tato zmiňovaná pravidla uvést v platnost,“ řekl Eisen.

Druhý významný spoluorganizátor, německý velvyslanec Johanes Haindl, pak otevřeně přiznal, že korupce je všude, jak v Česku, tak i v Německu. A protože na ni není jeden recept, je potřeba při boji s tímto nešvarem spolupracovat. Německé velvyslanectví proto navíc sponzorovalo i výměnné setkání prokurátorů z obou zemí.

"Chceme ukázat, jak bojujeme s podplácením v Německu"

„Není to nic o učení. Čeští státní zástupci jistě nepotřebují lekce od německých kolegů. Chtěli jsme spíše v rámci pohraniční spolupráce ukázat Čechům, jak s podplácením bojujeme v Německu. Máme totiž pár opravdu vážných korupčních případů. A zkoušíme s nimi bojovat, tedy učíme se to. Přitom jsme zjistili, že z české strany je o tento problém zájem, a proto jsme zorganizovali výměnné setkání prokurátorů v Mnichově a Frankfurtu,“ potvrdil Haindl.

„Je naprosto nutné zajistit profesionální veřejnou správu a posílit nezávislost úředníků, aby mohli fungovat nestranně a nebyli pod politickým tlakem, také aby byl přijat zákon o úřednících co nejdříve a aby myslel na to, že úředníci musí mít schopnost být apolitičtí a profesionální. Druhý apel je to, že se ukázalo, že Česká republika vůbec nepřijímá zahraniční mezinárodní úmluvy a že je v tomto směru nejhorší v EU,“ tvrdí David Ondráčka.

Pomoci by jistě mohlo i zavedení protikorupčního zákona, který by upravoval přístup státu i chování soukromého sektoru k větší transparentnosti a odpovědnosti. Inspirací by pak mohl být našim zákonodárcům jistě i fungující britský nebo americký protikorupční zákon.

Kateřina Procházková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme