Zájem čínských turistů o Česko roste. Ministerstvo otevře nová vízová centra

Číňané mají extrémní zájem o krátkodobá turistická víza do České republiky. Nárůst žadatelů je tak velký, že ministerstvo zahraničí plánuje v brzké době v Číně otevřít tři další vízová centra. Už teď jich tam funguje jedenáct a jejich práci si čeští konzulární úředníci velmi pochvalují. Konečné rozhodnutí o tom, kdo ze žadatelů nakonec schengenské vízum dostane, a kdo nikoli, přitom ale stále zůstává na českých úřadech.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté u pražského orloje | Foto: grough.co.uk / Alamy | Zdroj: Profimedia

„Chci cestovat, mám na to čas i peníze a Česká republika je místo, kde jsem ještě nebyla," říká zasněně slečna Shuang a z veletrhu cestovního ruchu odchází s plnou náručí reklamních letáků a katalogů. Žije v Šanghaji, kde její žádost vyřídí český konzulát.

Netradiční fotka se čínským turistům nevyplatila, za hajlování před Říšským sněmem je zatkli

Číst článek

Stále více Číňanů se ale obrací na některé z jedenácti českých vízových center. „Před pěti šesti lety jsme v celé Číně vydali zhruba třináct až čtrnáct tisíc víz pro krátkodobé pobyty. Letos očekáváme, že dosáhneme, a možná i přesáhneme, hranici sto tisíc vydaných schengenských víz," vysvětluje jeden z náměstků ministra zahraničí Martin Smolek.

Vízové centrum je soukromá firma, která funguje na principu obchodní koncese, kterou jí společně udělí čínský stát a české ministerstvo zahraničí. Čínský žadatel zaplatí o sedmnáct eur navíc, což je manipulační poplatek, který si čínská firma účtuje za zpracování a odeslání žádosti na české velvyslanectví do Pekingu, nebo na konzuláty do Šanghaje a Čcheng-tu.

„Odhadujeme, že v letošním roce by mohlo do Česka přijet až půl milionů Číňanů.“

paní Č-chen (majitelka cestovní kanceláře)

„Práce s jedním vízem se z nějakých patnácti minut zkrátí na dvě minuty. Stát to nestojí ani korunu," říká. To, že vyřízení žádosti o české turistické vízum patří v Číně k těm nejrychlejším, vítají i čínští touroperátoři.

Česko je pro ně objevem posledních tří let a vědí, že boom nemusí trvat věčně. „Vozíme čínské turisty do Česka už osm let a zařizujeme pro ně vše - od dopravy, přes hotely až po denní výlety. Odhadujeme, že v letošním roce by mohlo do Česka přijet až půl milionů Číňanů," bilancuje paní Č-chen, které patří jedna z největších čínských cestovních kanceláří na českém trhu.

A protože jejími klienty jsou i lidé z velmi odlehlých částí Číny, je pravděpodobné, že plánované otevření dalších tří vízových center v Číně se možná dotkne i jejího podnikání.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme