Zájem o aktivní otcovství podle průzkumu stoupá

Čeští muži jsou jako otcové aktivnější než dřív. Například muži, kteří jsou přítomni u porodu, se potom do péče o dítě zapojují víc než ti, kteří k porodu nejdou. Ukázal to průzkum „Podoby otcovství v České republice".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec s dítětem (ilustr. foto) | Foto: Corbis

Častěji se také o děti starají otcové do čtyřiatřiceti let s vysokoškolským vzděláním žijící v Praze. Skupina otců, kteří svému dítěti věnují více než 40 procent svého času, je přibližně stejně velká jako skupina těch, kteří dítěti věnují méně než pětinu času.

„Zhruba čtvrtina otců se vídá s dětmi velmi zřídka, méně, než jednou měsíčně, na víkend, takže to je samozřejmě poměrně málo,“ řekla Radiožurnálu Hana Friedlaenderová ze společnosti Mediaresearch, která průzkum prováděla s tím, že někteří otcové by rádi trávili se svým dítětem víc času. Dále doplnila:

„Ale z individuálních rozhovorů – protože výzkum měl i kvalitativní část – vyplývá, že opravdu ne vždy je to vinou otce. Často je to dáno i tím, jakým způsobem se přistupuje v obecnější rovině k rozvedeným otcům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu na podporu otcovství hovořili v Ozvěnách dne Radiožurnálu náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek a ředitel Ligy otevřených mužů Martin Jára.

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozjelo projekt ‚Táto, jak na to?‘, který je zaměřený na podporu takzvaného aktivního otcovství. Zjednodušeně řečeno - zapojení otců do každodenní péče o děti.

Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška je role otce v rodině velmi důležitá. „Často mluvíme o tom, jak je potřeba vychovat děti a často mluvíme o potřebách žen, ale potřeby mužů jsme zatím příliš nemapovali,“ řekl v souvislosti s průzkumem náměstek Hošek. „Pokud chceme soudržnost rodiny, tak role otce musí být nějakým způsobem pojmenovaná,“ uvedl.

To, jak aktivně si počínají otcové při výchově dítěte, je podle ředitele Ligy otevřených mužů Martina Járy důležité nejen z hlediska společnosti, ale především pro otce samotné. „Péče o děti zvyšuje kvalitu jejich života. Je to určitě důležité pro jejich vztahy s dětmi a s matkami dětí a v neposlední řadě – a to je ten společenský rozměr – se rozšiřuje prostor pro ekonomickou aktivitu matek, v čemž je Česká republika spíše pozadu v rámci Evropské unie,“ myslí si Martin Jára.

Projekt ‚Táto, jak na to?‘ má čtyři etapy, uvedl Marián Hošek. První z nich, jak řekl, byl výše zmíněný výzkum a podle něj se bude hledat další zaměření. Připravuje se prý kampaň a otevření webového portálu, budou se organizovat konference a proběhne orientace na regiony tak, aby se tam tento problém otevřel.

Zbyněk Zykmund, Renata Mňuková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme