Zájem o firemní školky roste. Přesto jich je pořád málo

Rodiče ne více jak deseti firem v České republice mají výhodu oproti ostatním. Společnost pro jejich děti zřídila firemní školku. Přestože zájem podniků o tyto školky roste, nepřibývá jich. Nemají totiž oporu v zákoně. To by se ale mohlo brzy změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společenská místnost v dětském pavilonu Psychiatrické léčebny Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

První zářijový den se v Česku otevřely další dvě firemní školky - v pražské nemocnici Na Homolce a v textilní firmě Juta ve Dvoře Králové. K nim přibyla i univerzitní školka pražského ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

O firemní školky se zajímala redaktorka Klára Bílá.

I tak to ale zní jako pohádka. Ráno vstanete a odvete si dítě do práce a po ní vyzvednete. Ve stejné budově nebo jen pár metrů v jiném domě. Proč většina firem nemá svou školku? Důvodů je hned několik: je to drahé, zřízení takové školky stojí kolem dvou milionů korun a měsíční náklady vyšplhají až na dvě stě tisíc.

„Velkou brzdou je daňová uznatelnost nákladů. Firma, pokud si chce zřídit firemní školku, tak veškeré náklady jdou z čistého zisku. To znamená, že ještě minimálně o dvacet procent se jim finanční náročnost navýší,“ říká Kateřina Francová ze sdružení Firemní školky.

O daňové uznatelnosti ale například i hygienických požadavcích jedná nová mezirezortní skupina, nad kterou převzal záštitu ministr školství Josef Dobeš. Odborníci do svého týmu chtějí přizvat i odborníka z ministerstva financí. To bude mít podle Francové, která je členkou skupiny, poslední slovo.

Opora v zákoně

„Chceme, aby naše výstupy byly natolik kvalitní a precizní, aby bylo možné to skutečně aplikovat všude na všechny úrovně předškolního vzdělávání. Můžeme to třeba připravit z pohledu odborného, zdravotního, vzdělávacího, ale pak konečné právo veta má ministerstvo financí. Je musíme přesvědčit, aby řekli ano této výjimce,“ vysvětluje Francová.

Mluvčí ministerstva financí Jakub Haas řekl, že na začátku roku 2011 proběhne diskuse o všech daňových výjimkách a zvýhodnění v rámci projednávání nového zákona o daních z příjmů. Podle něj je podpora rodin s dětmi jednou z priorit ministra financí i celé vlády, lze tedy očekávat, že postoj ministerstva k této problematice bude vstřícný.

Podpora v zákoně je přitom pro firmy důležitá. „V současné demografické situaci je pro mnoho rodičů obtížné dostat dítě do předškolního zařízení i z toho důvodu, že předškolní zařízení dle legislativy musí povinně přijímat děti, které jsou v posledním roku před nástupem do školní docházky a děti třeba samoživitelek,“ uzavírá Terezie Pemová, která stojí v čele projektu Budujeme firemní školky.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme