Zájem o rekonstrukci procesu s pilotem RAF Josefem Bryksem byl velký

Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy připomněli příběh válečného letce RAF Josefa Brykse. Komunistický režim se mu za službu vlasti odměnil nejtěžším žalářem a prací v uranových dolech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josefa Brykse si zahrál herec Divadla na Fidlovačce Pavel Nečas

Josefa Brykse si zahrál herec Divadla na Fidlovačce Pavel Nečas | Foto: Radim Beznoska

Zájem o rekonstrukci soudního procesu s Josefem Bryksem měli ve velké porotní síni Vrchního soudu v Praze na Pankráci nejen studenti, ale i diváci, kteří zaplnili nejen místa k sezení v porotní síni, ale i celý balkon. Více než půl hodiny před začátkem stály před budovou desítky lidí.

Příběh Josefa Brykse nebyl pro dnešní rekonstrukci vybrán náhodou. Festival proti totalitě, zlu a násilí Mene tekel má letos podtitul armáda za totality.

Josef Bryks také reprezentuje celou skupinu válečných pilotů, kteří v barvách britského královského letectva bojovali ve 2. světové válce a po únoru 1948 je tehdejší komunistický režim tvrdě stíhal.

V neposlední řadě jde o velký lidský příběh. Josef Bryks byl hrdina, který mnohokrát utekl z německých zajateckých táborů. V dnešní rekonstrukci zazněly citace z knihy manželky Trudie Bryksové,v jejíž roli se střídalo několik studentek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstrukci soudního procesu sledovala i reportérka ČRo Lucie Husárová

Zazněly i citace z archivních pramenů. Podle ředitele festivalu Jana Řeřichy jde o divadlo faktu, které má ukázat bezpráví procesu 50. let. Josefa Brykse představil herec Divadla na Fidlovačce Pavel Nečas a dále účinkovalo asi 20 studentů právnické fakulty.

Za projektem stojí proděkan Právnické fakulty UK profesor Jan Kuklík.

Podle něj rekonstrukce politických procesů komunistického režimu může dnešním studentům práv pomoci pochopit, jaké byly mechanismy totalitního režimu, kterými zneužíval justici k perzekuci skutečných, ale i domnělých politických odpůrců.

To, jak celý systém fungoval, je podle Kuklíka kromě studia pramenů archivních nebo i textů právních předpisů možné nejlépe ukázat na osudech konkrétních lidí. Na tom, jak trestně-právní represe zasahovala do života jednotlivců a jejich rodin.

Rekonstrukce soudního procesu s pilotem RAF Josefem Bryksem | Foto: Radim Beznoska

Po únoru 1948 byl major Bryks zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 10 letům těžkého žaláře. Následovalo věznění na Borech, v Mladé Boleslavi, Opavě, Leopoldově a na Jáchymovsku. Zde také Josef Bryks zemřel na rozsáhlý infarkt v 41 letech v noci z 11. na 12. srpna 1957.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme