Zájem o střední odborné školy a učiliště roste. Žákům ale chybí praxe

Střední odborné školy a učňovské obory chce studovat stále víc školáků. Lákají je hlavně kuchařské profese, pozice elektrikářů nebo třeba truhlařina. Větší zájem o tradiční řemesla by mohly přinést i povinné pracovní dílny na školách. O jejich znovuzavedení teď jedná ministerstvo školství spolu s resortem zemědělství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učeň, střední odborné učiliště, řemeslo, (ilustrační foto)

Učeň, střední odborné učiliště, řemeslo, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dvanáctiletého Lukáše baví práce se dřevem. I proto začal dobrovolně chodit do pracovní dílny svojí základní školy v Petrově nad Desnou. Není jediný, kdo na kroužek dochází. Zájem mezi žáky byl obrovský.

Podle ředitelky školy Evy Bicanové je důležité, aby se děti s praxí seznámily už na základní škole. Může jim to usnadnit i rozhodování při výběru dalšího studia. „Tady děti získávají první vědomosti a zručnost. Chceme, aby technické vzdělávání probíhalo už na prvním stupni,“ vysvětluje Bicanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi českými žáky roste zájem o studium na středních odborných školách a učelištích. Které obory je nejvíce zajímají zjišťovala Zuzana Švejdová

Českých řemeslníků v Česku obecně ubývá. Zatímco ještě před patnácti lety získalo řemeslné oprávnění přes 24 tisíc lidí ročně, v současnosti už je to zhruba o polovinu méně.

Zdeněk Slavata pracuje jako kovář a rád by si vychoval svoje nástupce. Podle něj ale studentům chybí motivace a také praxe. Cestu proto vidí už na začátku vzdělávání.

„Když mi do učení přijde člověk, který v životě nedržel nářadí v ruce nebo neměl možnost něco prakticky dělat, tak ho musím od základů naučit i například to, jak má držet kladivo,“ říká.

Nejvyhledávanějšími profesemi jsou instalatéři, topenáři nebo třeba elektrikáři. „V současné době, kdy je relativně nízká míra nezaměstnanost, jsou právě odborné profese těmi nejvíce poptávanými. Logicky se za ně i poměrně dobře platí,“ dodává Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Podle průzkumu serveru Platy.cz se průměrný plat automechanika nebo řezníka pohybuje okolo necelých 18 tisíc korun. Kuchař si zase přijde na necelých 16 tisíc korun za měsíc. I to je důvod, proč zájem o řemeslné profese mezi žáky a jejich rodiči roste.

Na střední odbornou školu chce svoje dítě podle průzkumu AMSP poslat sedm z deseti rodičů. O učilišti uvažuje až pětina.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme