Zájem o vodní turistiku roste. Vliv na to má i loňská vyhláška

U českých řek i přehrad přibývá přístavišť pro lodě a čluny. Důvodem je větší zájem lidí o vodní turistiku. Jen prodeje malých plavidel meziročně vzrostly o desítky procent. Pomohla tomu i loňská vyhláška, která povolila vjezd motorovým člunům na dříve zakázané vodní plochy. Těží z toho i provozovatelé kempů nebo restaurace v okolí vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takhle se jezdí na člunu na Slapech | Foto: Martin Karlík

Nádrž Nové Mlýny byla ještě před časem hlavně cílem surfařů. Od loňska se ale po hladině projíždí i menší loďky a šlapadla.

„Loňský rok byl mimořádně zdařilý,“ pochvaluje si změnu, kterou přinesla loňská vyhláška, správce místního kempu Miroslav Kovář. Podle něj byl minulý rok úspěšný nejen z pohledu návštěvnosti, ale i tržeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stoupají počty plavidel na vodních plochách i jejich prodeje, zjistila Zuzana Švejdová

„Prospělo to i nám, že se zvýšil počet hostů. Velkou část členů našeho kempu vlastně tvoří surfaři, kajťáci a jachtaři. Potom sem k nám jezdí i hosté na kolech.“

Od loňského roku mohou lidé jezdit na motorových člunech nebo vodních skútrech i na Máchově jezeře. Možnost rekreační plavby tam ale využilo jen pár zájemců.

Kromě Máchova jezera se plavidlům otevřela třeba i Lipenská a Brněnská přehrada nebo taky řeky Odra a Berounka. I to je důvod, proč zájem lidí o vodní turistiku narůstá. Podle Petra Novotného z Asociace lodního průmyslu se prodeje lodí meziročně zvýšily dokonce o desítky procent:

„Cítíme větší zájem od zákazníků. My, jako firmy, máme i zvýšené poptávky a tržby v tom segmentu - což je takový malý - malé loďky, rybářské pramice, nafukovací čluny, malé lodní motory. Ten nárůst je přibližně o 15 až 20 procent.“

Loďka, člun (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

V současnosti je v Česku registrováno více než čtrnáct a půl tisíce rekreačních plavidel. Na dodržování pravidel se proto víc zaměřila i Státní plavební správa. Podle její ředitelky Kláry Němcové byl nárůst přestupků jen nepatrný:

„Přestupky právě nesouvisely s určitými změnami v režimu, který vyhláška zavedla. Nejčastější přestupky se týkaly, že na plavidlech chyběly povinné vodní listiny.“

V zahraničí je přitom vodní turistika běžná. V Evropě se jezdí bez omezení na všech řekách i jezerech. I to je důvod, proč každoročně vyjíždí do ciziny tisíce Čechů.

Řeky v Česku se plní motorovými čluny a skútry. Pro plavce mohou být nebezpečné

Číst článek

Loď, motorový člun nebo vodní skůtr - kde je povolená plavba | Foto: Český rozhlas

mkp, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme