Zájem o vodní turistiku roste. Vliv na to má i loňská vyhláška

U českých řek i přehrad přibývá přístavišť pro lodě a čluny. Důvodem je větší zájem lidí o vodní turistiku. Jen prodeje malých plavidel meziročně vzrostly o desítky procent. Pomohla tomu i loňská vyhláška, která povolila vjezd motorovým člunům na dříve zakázané vodní plochy. Těží z toho i provozovatelé kempů nebo restaurace v okolí vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takhle se jezdí na člunu na Slapech

Takhle se jezdí na člunu na Slapech | Foto: Martin Karlík

Nádrž Nové Mlýny byla ještě před časem hlavně cílem surfařů. Od loňska se ale po hladině projíždí i menší loďky a šlapadla.

„Loňský rok byl mimořádně zdařilý,“ pochvaluje si změnu, kterou přinesla loňská vyhláška, správce místního kempu Miroslav Kovář. Podle něj byl minulý rok úspěšný nejen z pohledu návštěvnosti, ale i tržeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stoupají počty plavidel na vodních plochách i jejich prodeje, zjistila Zuzana Švejdová

„Prospělo to i nám, že se zvýšil počet hostů. Velkou část členů našeho kempu vlastně tvoří surfaři, kajťáci a jachtaři. Potom sem k nám jezdí i hosté na kolech.“

Od loňského roku mohou lidé jezdit na motorových člunech nebo vodních skútrech i na Máchově jezeře. Možnost rekreační plavby tam ale využilo jen pár zájemců.

Kromě Máchova jezera se plavidlům otevřela třeba i Lipenská a Brněnská přehrada nebo taky řeky Odra a Berounka. I to je důvod, proč zájem lidí o vodní turistiku narůstá. Podle Petra Novotného z Asociace lodního průmyslu se prodeje lodí meziročně zvýšily dokonce o desítky procent:

„Cítíme větší zájem od zákazníků. My, jako firmy, máme i zvýšené poptávky a tržby v tom segmentu - což je takový malý - malé loďky, rybářské pramice, nafukovací čluny, malé lodní motory. Ten nárůst je přibližně o 15 až 20 procent.“

Loďka, člun (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

V současnosti je v Česku registrováno více než čtrnáct a půl tisíce rekreačních plavidel. Na dodržování pravidel se proto víc zaměřila i Státní plavební správa. Podle její ředitelky Kláry Němcové byl nárůst přestupků jen nepatrný:

„Přestupky právě nesouvisely s určitými změnami v režimu, který vyhláška zavedla. Nejčastější přestupky se týkaly, že na plavidlech chyběly povinné vodní listiny.“

V zahraničí je přitom vodní turistika běžná. V Evropě se jezdí bez omezení na všech řekách i jezerech. I to je důvod, proč každoročně vyjíždí do ciziny tisíce Čechů.

Řeky v Česku se plní motorovými čluny a skútry. Pro plavce mohou být nebezpečné

Číst článek

Loď, motorový člun nebo vodní skůtr - kde je povolená plavba | Foto: Český rozhlas

mkp, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme