Zájem o zlegalizování načerno držených zbraní je velký. Lidé už na policii odnesli 5 400 zbraní

Policie hlásí velký zájem lidí o zlegalizování načerno držených zbraní. Při zbrojní amnestii, která začala 1. února a skončí 31. července, odevzdali lidé na policii už pět tisíc čtyři sta zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vystřelená nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

Kriminalisté u každé zbraně provedou balistickou expertizu a prověří, jestli s ní někdo nespáchal trestný čin. Pak ji vrátí vlastníkovi, pokud předloží všechny potřebné dokumenty.

Vlastník ale na zbraň někdy čeká i několik měsíců, jak Radiožurnálu potvrdil Milan Komárek z Policejního prezidia:

"Je pravdou, že časový segment, kdy se zbraň pohybuje expertizních pracovištích je delší, nicméně je to odůvodněno tím, že zbrojní amnestie je nástroj, který není obvyklý, dochází k ní jednou za několik le,t a není v možnostech policie, aby na tuto situaci měla vyčleněný dostatečný počet zaměstnanců a prostředků. Vyškolení jednoho experta z oboru balistiky je finančně i časově náročná záležitost," upřesňuje Komárek.

Za zmínku stojí, že v rámci zmíněné zbrojní amnestie lidé odevzdávají policistům mnohdy kuriózní arzenál. V Písku například policisté zaznamenali případ, kdy muž odevzdal minomet a kanon z druhé světové války.

Sedmimetrový a skoro dvoutunový kanón ani minomet, jak se později ukázalo, nebyly funkční a majiteli dělali radost pouze jako sběratelské kousky. Minomet byl německé výroby ráže 120 milimetrů. Kanon pak byl údajně ruské výroby s ráží 76 milimetrů. Měl dostřel až 13 kilometrů a obsluhovalo ho šest až osm vojáků.

Lukáš Vincourek, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme